Škube sebou váš pes ve spánku? Proč se tak děje…

Přidat na Seznam.cz

Nikdy se nedozvíme, o čem se našim psům zdá, ale když se jim uprostřed spánku začnou škubat končetiny, je jasné, že ať už se jim v hlavě odehrává cokoli, připadá jim to skutečné.

Cyklus psího spánku

Psi prožívají spánkové fáze stejně jako lidé a ostatní savci. Spánek REM je u lidí důležitý pro snění, paměť a zpracování emocí. U lidí i psů lze během spánku pozorovat pohyby očí, změny v dýchání, pohyby nohou a vokalizace, které indikují fázi REM, píše DailyPaws.

Typický spánkový cyklus psů (a lidí) je bdění, REM a spánek bez rychlých pohybů očí. Psi se však od lidí liší délkou doby, kterou stráví ve spánku REM. Do této fáze obvykle vstupují asi po 20 minutách spánku a trvá přibližně 5 minut. Lidé se do této fáze dostávají až po zhruba 90 minutách spánku a my ji prožíváme zhruba 60 minut.

Proč sebou psi ve spánku škubou?

Savci mají v mozkovém kmeni oblast zvanou pons, která reguluje automatické funkce, jako je dýchání a cyklus spánku a bdění. Je také zodpovědná za ovládání svalů. Během spánku REM pons uvolňuje polohu těla a končetin.

Pokud vaše štěně nemá prudké křeče nebo není ztuhlé, je občasné kopání a škubání doprovázené drobnými zvuky zcela normální chování během fáze REM, stejně jako nepravidelné dýchání.

Pokud během spánku pozorujete záškuby a hlasové projevy, je nejlepší psa nebudit. REM cykly jsou důležitou součástí kvalitního spánku a celkového zdraví, protože i když psi denně podřimují v průměru 12 hodin, jejich spánkové cykly jsou kratší a to přibližně 45 minut, což znamená, že pravděpodobně budou mít pouze jednu krátkou REM fázi za spánek.

Kdy se obávat škubání psa?

Pokud si všimnete, že se váš pes během spánku nadměrně škube a vokalizuje, může se jednat o příznaky poruchy REM spánku, které mohou skutečně ohrozit jeho i vás. „Nadměrné“ v tomto případě znamená, že váš mazlíček může během spánku prudce kopat, štěkat, vrčet, výt, žvýkat a dokonce kousat. Dodává, že tento stav je vzácný a dá se léčit.

Vezměte však na vědomí, že škubání je sice typické chování během REM spánku, ale nemělo by se objevovat, když je vaše štěně vzhůru. Může to znamenat, že váš pes prožívá záchvat, nebo to může být příznakem určitých neurologických toxicit nebo jiných neuromuskulárních onemocnění. Psi mívají záchvaty během spánku jen zřídka.

Pokud se vám stane, že na psa ve spánku zavoláte jménem, pes se rychle probudí, přestane sebou škubat a bude se chovat normálně. Pokud však pes prožívá záchvat, záškuby budou pokračovat. Pes s neurologickým onemocněním nebo neurologickým toxickým problémem může vzít na vědomí hluk nebo jiný podnět, ale nebude schopen přestat se škubat. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, okamžitě zajistěte veterinární vyšetření.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube