Slon projde velkým stádem hrochů jako kdyby se nechumelilo

Přidat na Seznam.cz

Pokud byste se sami ocitli v africké divoké přírodě, hroši a sloni jsou stvoření, kterým byste se rozhodně měli vyhnout. I když se to nezdá, hroší jsou velice hbití a než byste se nadáli, snadno by z vás udělali fašírku.

Slon vs. hroch

Je jasné, že slon by v souboji s hrochem zvítězil díky své velikosti. A zatímco je slon největším suchozemským savcem na světě, hroši jsou zase notoricky známí svým agresivním chováním a navíc mají zuby, kterými by vás mohli snadno rozdrtit. Hroší čelist má navíc sílu skusu 1800 PSI. Nicméně kdyby hroší stádo, které uvidíte na níže přiloženém videu, spojilo své síly, slon by se jen těžko dostal na druhou stranu. Slon si prostě projde velkým stádem hrochů jako kdyby se nechumelilo.

Kde žijí sloni a hroši?

Sloni i hroši pocházejí z Afriky. Sloni se vyskytují v různých biotopech, včetně savan, lesů a pouští, ale nejčastěji se vyskytují na pastvinách a v lesích. Jsou rozšířeni v 37 zemích subsaharské Afriky a v malém počtu také v Indii a na Srí Lance. Hroši se naproti tomu vyskytují především ve sladkovodních biotopech, jako jsou řeky, jezera a bažiny. Nejčastěji se vyskytují v subsaharské Africe, především v zemích, jako je Angola, Zambie a Namibie. V menším počtu se vyskytují také v zemích, jako je Jihoafrická republika, Etiopie a Somálsko.

Jak dlouho žijí sloni a hroši?

Ve volné přírodě se sloni afričtí dožívají v průměru 60 až 70 let. V některých případech se však mohou dožít až 80 let. Naproti tomu asijští sloni mají o něco kratší život, ve volné přírodě se obvykle dožívají 40 až 50 let. Hroši mají také poměrně dlouhý život, ve volné přírodě se mohou dožít 40-50 let, i když někteří jedinci se mohou dožít až 55-60 let. Stojí za zmínku, že délka života v zajetí je u obou druhů často kratší než ve volné přírodě, což je způsobeno faktory, jako je špatná strava, nedostatek pohybu a nedostatek prostoru.

Soupeří spolu sloni a hroši?

Slon je býložravec a hroši jsou všežraví tvorové, kteří dávají přednost rostlinám před masem, a tak není pravděpodobné, že by se pokoušel sežrat jeden druhého. Někdy sice může dojít k souboji, ale jedná se poměrně o výjimečné situace. Ve skutečnosti žijí hroši a sloni obvykle blízko sebe v relativním klidu. I když někdy dojde k souboji, není to častý jev a raději se jeden druhému vyhýbají.

Zdroj: AZAnimals