Sloní samice odhání skupinku lvů

Přidat na Seznam.cz

Dnešní video ukazuje okamžik, jak se mohutná slonice řítí na smečku lvů a odhání ji! Video začíná ve chvíli, kdy se do záběru dostává velká sloní máma, která vykročí na prašnou cestu. V těsném závěsu za ní jde mnohem menší slůně, pravděpodobně její mládě, kterému však určitě hrozí nebezpečí ze strany lvů.

Skupinka lvů číhá na sloní mládě

Smečka lvů vyčkává a strategicky sedí na prašné cestě jako na potenciálním místě přepadení. Tito lvi však pravděpodobně nečekali, že z křoví vyleze obrovský slon africký. Téměř ihned, jakmile se slon otočí čelem ke lvům, vyrazí a zaútočí. Mladší slůně je také připraveno vyrazit a následuje svou matku. Lví smečka s vlastními mláďaty v závěsu je rychle na nohou.

Video je pak sestřihem na pozdější interakci mezi lví smečkou a slony, kdy sloni opatrně defilují v pozadí dvou lvů. Lví samec s obrovskou tmavou hřívou sedí po boku lvice, zatímco za nimi stojí stádo obrovských slonů. Díky dostatečné vzdálenosti mezi oběma druhy mohou oba předpokládat, že jsou před tím druhým v bezpečí.

Může se lvům poštěstit při lovu slona?

Lvi se občas zaměřují na slony, zejména na zranitelná mláďata ve volné přírodě. Takové útoky jsou poměrně vzácné, protože sloni jsou impozantní protivníci. Pokud se lvi do tohoto nebezpečného pronásledování pustí, je úspěšnost obvykle nízká. Kolosální velikost a obranné instinkty slonů představují pro případné predátory obrovskou výzvu.

Dospělí sloni se při útocích seskupují do ochranných kruhů kolem mláďat. Toto strategické rozmístění slouží jako odstrašující prostředek. Pro lvy je tak sebevražednou misí pokusit se prolomit mohutnou ochrannou bariéru dospělých jedinců. Tato koordinovaná obrana podtrhuje nejen sílu, ale také inteligenci slonů.

Zdroj: AZAnimals