Sloní teenager zkouší, co si může dovolit: Buvol schytá kopanec do hlavy

Přidat na Seznam.cz

Kopanec do hlavy není příjemná záležitost. A co teprve, když je od slona. V tom případě oběti nepomůže ani fakt, že je stejně jako slon členem pětky afrických velikánů. V tomto případě se naštěstí interakce mezi mladým slonem a atakovaným buvolem nesla v celkem přátelském tónu.

Sloni jsou společenská zvířata. Samice s mláďaty se drží pohromadě v rodinných skupinách, které vede zkušená starší slonice. Jednotlivé rodinné skupiny se mohou sdružovat do stád, která čítají stovky jedinců. Samci vytváří vlastní mládenecká stáda. Se samicemi se dostanou do kontaktu krátce v době páření, kdy přichází do blízkosti jejich stád a soupeří o ně se svými rivaly.

Samice jsou březí 22 měsíců. Při porodu je chrání ostatní družky, aby se oslabená matka ani její mládě nestaly obětí predátorů. Malé slůně následující 2 roky saje mateřské mléko a pod matčinou ochranou zůstává až do 10 let.

Dokud jsou malá a předpubertální slůňata pod ochranou dospělých, málokdo si na na ně něco zkusí. Jak už to chodí, mláďata bývají rozpustilá a s myšlenkou „Co se stane, když…“ si potřebují ohmatat mantinely přípustného chování. Přesně to můžeme pozorovat na videu ze soukromé lovecké rezervace Sabi Sabi na okraji Krugerova národního parku.

Škádlivý kopanec od slona

Na travnatých jihoafrických pláních se pasou bok po boku sloni a buvoli. Zdá se, že jeden buvol upřeně pozoruje mladého slona, jako by ho pohledem vyzýval, ať si něco zkusí.

Slon je z toho trochu nesvůj, nervózně přešlapuje a mává chobotem. Nakonec se vydá směrem k zírajícímu buvolovi. Dojde ke střetu. Slonovým protivníkem je ale nečekaně úplně jiný buvol, který až doposud odpočíval v trávě. Slon k němu dojde a nonšalantně jej svou velkou nohou zlehka kopne do hlavy.

To samozřejmě vyprovokuje dosud nevšímavého buvola k akci. Vystartuje a důrazným šťouchnutím svých dlouhých rohů odkáže mladého slona do patřičných mezí.

Jejich úsměvná interakce je důkazem, že zvířata nejednají jen instinktivně, ale stejně jako tohoto mladého slona je může ovládnout zvědavost, co se bude dít. Přesvědčte se sami:

Zdroj: A-Z Animals, Wikipedie