Smečka paviánů útočí na levharta poté, co se pokouší udělat si svačinu z jednoho z primátů

Přidat na Seznam.cz

Pozorovatelé v jihoafrickém Krugerově národním parku zachytili dva různé úhly intenzivní rvačky. Přišli na společné odpočinkové místo na oběd, když byl spatřen levhart krčící se na kraji dálnice, téměř celý maskovaný svým pouštním okolím. V prvním klipu vidíme masivní tlupu paviánů, jak se prodírá po cestě. Levhart se plazí trávou směrem ke skupině a pak náhle zaútočí.

Než levhart vůbec skočí, paviáni jsou na jeho přítomnost upozorněni. Vběhnou po silnici, ale levhart je schopen jednoho zachytit.

Druhé video, které natočil cestovatel, ukazuje detailní pohled na události. „Pavián skočil na šelmu skoro jako v rugby, kousal, bil a křičel, jako by žádný zítřek nebyl,“ řekl americký cestovatel.

Zpočátku je schopen paviána přemoci, ale rychle se na něj hromadí další a další opice. Levhart je otočený na záda, zatímco paviáni útočí. Levhart se snaží získat zpět jakékoli zdání dominance, spraví se a rychle prchá do křoví. Paviáni ho pronásledují a hlídají, aby se ujistili, že odejde navždy. Dokonce i poté, co dravec zmizel, paviáni jsou ve vysoké pohotovosti, aby se ujistili, že hrozba pominula.

Protiofenzíva paviánů byla pro jejich druh velkým vítězstvím. Levharti preferují jako jídlo primáty, i když paviáni mohou být tak lstiví, že se často stávají kořistí pouze mladší opice.

zdroj: Mansjournal