Stříhání drápků domácím mazlíčkům: Aby to šlo v klidu, zvykněte je na to, že se dotýkáte jejich tlapek

Přidat na Seznam.cz

Stříhání drápků domácího mazlíčka je důležitou součástí péče o něj i o nás. V opačném případě mohou přerostlé drápy způsobovat deformace prstů. Je také zvýšené riziko toho, že si váš mazlíček přerostlý dráp zatrhne či jej úplně vytrhne, což v případě zanedbání může vést k infekcím a dalším zdravotním problémům. Proto věnujte drápkům vašeho mazlíčka patřičnou pozornost.

Drápky domácích mazlíčků hrají klíčovou roli v jejich každodenním životě – pomáhají jim při škrábání, hrabání či lezení

Péče o drápky není jen estetickou záležitostí, ale jejich pravidelná kontrola a údržba mohou předejít mnoha problémům. Každý domácí mazlíček své drápky potřebuje a je jedno, jestli se potřebuje podrbat za uchem, zahrabat kost nebo vyšplhat na strom. I drobná zvířata, jako jsou králíci či morčata, své drápky používají k hrabání a stavění hnízd. Péče o drápky je důležitá také z několika dalších důvodů.

Zdravotní problémy

Jak je již zmíněno v úvodu, přerostlé drápky způsobují bolest a nepohodlí, protože mohou zarůstat a následně způsobovat infekce. To může vést k problémům s chůzí, deformaci tlapek a následně i ke komplikacím s klouby a páteří. To vše může také negativně ovlivnit náladu vašeho mazlíčka.

Zabránění poškození majetku

Pokud máte kočku, pravděpodobně nejednou jste si všimli, jak si brousí své drápky o váš oblíbený kousek nábytku. Tomu můžete předejít nejen škrabadly, ale také pravidelnou péčí o jejich drápky.

Vaše vlastní bezpečnost

Jelikož mohou být přerostlé drápky ostré, mohou způsobit zranění i vám či vašim ratolestem. I z tohoto důvodu byste se měli věnovat péči o drápky pravidelně.

Před stříháním drápků svého mazlíčka jej správně připravte

Ne každý mazlíček má rád, když se mu snažíte podat léky, vykoupat ho nebo zastřihnout drápky. Abyste minimalizovali jejich stres a strach, můžete podniknout několik jednoduchých kroků.

Zaučte zvíře nové rutině

Váš mazlíček by měl vědět, že stříhání drápků není nic život ohrožujícího. Proto na svého chlupáče nekřičte, ale snažte se jej uklidnit. Toho docílíte tak, že mu budete masírovat tlapky a jemně tisknout na drápky. Zvíře si tak brzy uvědomí, že mu žádné nebezpečí nehrozí.

Dostatek pamlsků

Pokud se váš mazlíček stále bojí, zkuste jej uklidnit oblíbenými pamlsky.

Majitelka kočka stříhání drápků
I o drápky koček je třeba pečovat, Zdroj: Shutterstock

Jak na stříhání drápků

Shromážděte si vše potřebné

Ještě než se pustíte do stříhání drápků vašeho mazlíčka, vyvarujte se používání vybavení pro lidskou manikúru či pedikúru. K tomu budete potřebovat:

  • Nůžky na drápky
  • Pilník na drápky
  • Hemostat nebo prášek na zastavení krvácení
  • Lampa
  • Lehátko

Drápky stříhejte pod správným úhlem

Drápek stříhejte pod úhlem přibližně 45 stupňů. Abyste předešli krvácení, nestříhejte drápky příliš nakrátko.

Drápky zkracujte postupně

Obecně platí, že stříhat bílé a světlé drápky je daleko snazší než stříhat černé drápky. To proto, že pod tmavými drápky nevidíte, jak moc můžete drápky zastřihnout. Proto je stříhejte postupně. Tak předejdete tomu, že mazlíčkovi přestřihnete krevní cévu. Ta má podobu růžového pruhu uvnitř drápku, která je u tmavých drápků velice špatně vidět.

Použijte pilník

Stejně jako používáte pilník po manikúře či pedikúře vy sami, použijte jej i na drápky svého mazlíčka. I tentokrát používejte pilník na zvířecí drápky, díky kterému vyhladíte ostré hrany a nerovnosti. Předejdete také tomu, že si váš chlupáč drápek někde zatrhne.

Po několika dnech svému zvířeti drápky zkontrolujte, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Pokud si se stříháním drápků nevíte rady, nebojte se obrátit na profesionála v psím salonku nebo zamiřte na veterinu, kde se váš lékař o vašeho mazlíčka řádně postará.

Zdroj: petmd.com