Studie zjistila, že se u psů může vyvinout ADHD

Přidat na Seznam.cz

Studie Helsinské univerzity ve Finsku zjistila, že u psů se může vyvinout ADHD. Ano, i psi mohou trpět stejnými poruchami chování jako lidé. Vždy se mělo za to, že porucha pozornosti s hyperaktivitou může postihnout pouze lidi.

Proč se u psů může vyvinout ADHD?

Psi sdílejí mnoho stejných fyziologických znaků a prostředí jako lidé a chování podobné ADHD se u psů přirozeně vyskytuje. Proto jsou psi zajímavým způsobem výzkumu ADHD i u lidí, vysvětluje web MonkooDog.
Podle studie jsou psi ponechaní doma sami sobě více ohroženi. Psi, kterým se nedostává pozornosti jejich majitele, musejí zůstávat doma sami a naopak nemají mnoho pohybu a mají vyšší tendenci k projevům tohoto chování.

Jak studie probíhala?

Byly využity stejné otázky a výzkumné metody, které vědci používají při studiu ADHD u lidí. Studie také zjistila, že samci vykazují více chování podobného ADHD. Nedostatek pozornosti, impulzivita a hyperaktivita byly častější u štěňat a psů. Podobná pozorování byla provedena i u ADHD u lidí.

Stejně jako lidé jsou i psi sociálními bytostmi. Když jsou v izolaci, mohou být rozrušení a frustrovaní. A to může být spouštěčem nedostatku pozornosti, impulzivity a hyperaktivity. Může také záležet na tom, jak se majitel psa ke svému miláčkovi chová a na jeho předchozích zkušenostech s manipulací se psy. Svou roli hrají také geny a charakteristické rysy určitých plemen předávané a projevované po generace.

Která plemena jsou náchylnější?

Některá plemena vyšlechtěná pro práci, jako například border kolie a německý ovčák, vykazují impulzivitu a hyperaktivitu. Zároveň však mají dobrou koncentraci. Na druhé straně plemena vyšlechtěná pro výstavy, jako je pudl, čivava, mohou postrádat schopnost soustředění, ale jinak mají klidnou povahu.

Vedle ADHD se u vašich psích společníků může vyvinout také obsedantně-kompulzivní porucha. Takovým běžným chováním je opakované olizování povrchů nebo sebe sama, zírání do prázdna a honění ocasu.
Studie ukazují, že neurobiologické dráhy a oblasti mozku, které řídí koncentraci, impulzivitu a aktivitu, jsou u psů a lidí podobné. To znamená, že další studie u psů v případě ADHD mohou přispět ke snazší léčbě psí nepozornosti a impulzivity.

Zdroj: monkoodog.com