Super vzácná želva byla nalezena v Austrálii a ohromila místní odborníky na divokou přírodu

Přidat na Seznam.cz

Vzácné želvě, která se vylíhla na ostrově Velkého bariérového útesu, dávají místní odborníci malou šanci na přežití, uvedl portál Ocean.

Na ostrově Lady Elliot u jednoho z pobřeží na severovýchodě se tento týden naskytl neobvyklý pohled – novorozená zelená mořská želva se vydala na cestu do oceánu. Mláďata želv zelenavých mají často tmavě šedý krunýř, nazelenalou kůži a bílý nebo pastelově žlutý spodní krunýř.

Avšak nyní se na ostrově objevila vzácná želva, která má růžovobílou kůži a červenooranžový krunýř. Pouze jedna z 100 000 želv se rodí s albinismem, genetickým onemocněním, které způsobuje, že kůže, srst a oči vypadají bíle.

Současné odhady přežití vylíhlých mláďat, která dospějí do dospělosti, se pohybují kolem jednoho z 1000. Úspěšnost tohoto mrňouse se bohužel dále snižuje i kvůli slabému zraku a neschopnosti maskování.

Zrak želvy je ztížen kvůli funkci melaninu při růstu zrakového nervu. Želvy “albínky“ jsou často kořistí místních predátorů. Dalším faktem je, že tito malí tvorečci mají problém dostat se z hnízda, a pokud se jim to podaří, nejsou příliš přizpůsobeni prostředí.

Na ostrově žije jen několik druhů želv zelenavých, které jsou kriticky ohrožené.

Zdroj: kingdomstv.com