Tento drobný teriér pomohl ukrajinským silám během války odstranit téměř 90 výbušnin

Přidat na Seznam.cz

Statečný malý psík jménem Patron, dvouletý russell teriér ukrajinské civilní obrany, se zapojil do obrany své země a během několika týdnů vyčenichal desítky bomb.

Statečný bojovník

Video, které zveřejnila na Facebooku Státní služba pro mimořádné situace Ukrajiny, agentura civilní obrany země, ukazuje, jak se malý pes zabalený do vojenské vesty připravuje na další pracovní den, jezdí se svými psovody v autě a zkoumá ukrajinskou krajinu, zda v ní nejsou výbušniny, píše web DailyPaws. Od začátku ruské invaze spolupracovali Patron a bojoví ženisté na zneškodnění téměř 90 výbušných zařízení.
Po většinu posledních 100 let hráli psi ve vojenské práci obzvlášť důležitou roli. Psi na vyhledávání výbušnin pomáhali lokalizovat nášlapné miny, nevybuchlé bomby a improvizovaná zařízení v kampaních v Evropě, Asii a na Blízkém východě. Práce psů, jako je Patron, pravděpodobně pomohla zachránit životy bezpočtu civilistů, kteří se ocitli uprostřed globálních konfliktů.

Inteligence a odvaha

Detekční psi se používají k vyhledávání všeho možného, od lidí přes drogy až po štěnice, a to díky tomu, že jejich čich je podle odhadů 1000 až 10 000krát lepší než náš vlastní.

Detekci psa nic nenahradí. Zatím nebyl sestrojen žádný stroj, který by dokázal oplatit to, co dokáže pes,“ uvedl William Cronin, ředitel americké jednotky K-9 pro Afghánistán a Mali v západní Africe. „Když vejdete do kuchyně své babičky, ucítíte vůni guláše. Pes, který vejde do kuchyně vaší babičky, ucítí mrkev, papriku, rajčata a salát“.

Vedle silného nosu dělá z Patrona malá velikost a bystrá inteligence mimořádně užitečného pracovníka, protože se dokáže dostat do malých prostor a snadno se přesouvat z jednoho místa na druhé. V dokonalém světě by psi na vyhledávání min vůbec nebyli potřeba. Ale dokud se tam lidstvo nedostane, psi jako Patron budou i nadále zachraňovat životy po boku svých lidských psovodů.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube