Kuna skalní je těžký soupeř. Jak na ni vyzrát?

Přidat na Seznam.cz

Kuna skalní je na první pohled roztomilá malá šelma. Ale jen do té doby, než se usadí u nás doma. V kurníku, v podkroví, dokonce v motoru zaparkovaného auta, tam všude může napáchat velké škody. Jak na ni vyzrát?

Navzdory své plachosti se kuna často usazuje v blízkosti lidských sídel. Ráda se ubytuje na půdě domu, v chatě či chalupě nebo v opuštěných budovách, kde bude mít klid a potravu na dosah.

Zvíře samotné asi neuvidíte. Aktivní je hlavně za soumraku a v noci, stále ve střehu, připravena sebou pořádně mrsknout a zmizet. Ale tu spoušť, co za sebou nechává, nepřehlédnete. Překousané hadičky a kabely v motoru auta, rozkousaná izolace budov, páchnoucí trus a tlející zásoby potravy, vypitá slepičí vejce nebo rovnou zakousnutá slepice.

Ložnici na tiché půdě a spižírnu v kurníku by člověk asi pochopil. Ale proč se kuně líbí v motoru auta? Většinou se sem schová za chladných nocí, přilákána zbytkovým teplem motoru. Navíc jí náramně voní hadičky, které pro prodloužení životnosti obsahují rybí olej. Jenže pro řidiče není “vykuněný” motor tím nejlepším startem nového dne.

Jak se tedy kuny účinně zbavit? Dali jsme pro vás dohromady 5 metod.

Utěsnit škvíry

Kuna má dlouhé štíhlé tělo, dokáže se proto protáhnout i těmi nejmenšími škvírami. A pokud ne, prostě si do dřeva či skelné vaty vykouše větší díru. Pokud se vám podaří utěsnit všechny, byť sebemenší otvory do objektu nebo je osadit ochrannými mřížkami, máte vyhráno.

Přebít pachy

Kuna je samotářská a velmi teritoriální, svůj prostor si značí intenzivně páchnoucím trusem. Můžete vyzkoušet přebít její pach něčím silnějším – voňavým stromečkem do auta, silným parfémem, chlorovými tabletami na čištění bazénu, čpavkem.

Kromě toho můžete zkusit kunu zaplašit pachem větších tvorů – rozmístěte do prostoru kočičí a psí chlupy nebo lidské vlasy, nechte kočku a psa označkovat prostor. Někomu se také osvědčilo chodit si do zoo pro trus rysů či tygrů 😉

Jestliže kuna uzná cizí převahu, teritorium opustí.

Postříkat

V hobby marketech se prodává speciální sprej odpuzující hlodavce a kuny. Když jím postříkáte elektroinstalační kabely v motorovém prostoru auta, vytvoří se na nich ochranný lepkavý film, který kunu od okusování odradí.

Sprej je bez zápachu a jeho aplikace vydrží až 3 měsíce. Jen nesmíte zapomenout nasprejovat všechny potenciálně zranitelné prvky pod kapotou.

Zapnout plašič

Akustické plašiče vysílají ultrazvukové signály, které jsou citlivým kuním ouškům vysoce nepříjemné. Na rozdíl od hlasitě hrajícího rádia navíc neruší lidské obyvatele, protože jsou za hranicí slyšitelnosti.

Plašiče fungují, pokud jsou nainstalovány s ohledem na chráněný prostor. Takže pokud potřebujete kunu odehnat od auta, položte elektronický plašič do prostoru motoru, nikoli pod auto, jinak se mine účinkem.

Někomu se plašiče osvědčily, jiní tvrdí, že si na jejich zvuk kuna rychle zvykne.

Prudce oslnit

Tahle metoda pro vás bude možná novinkou. Zkuste zakoupit silné svítidlo s čidlem pohybu a nasměřujte jej do místa, kterým kuna vstupuje dovnitř. Prudké světlo nicnetušící kunu oslní a zažene pryč, po chvíli přitom samo zhasne, připraveno na dalšího nevítaného návštěvníka.

Na rozdíl od protivného pískání si prý kuna na ostrý záblesk světla nezvykne a raději jde o dům dál.

Zabít?

Kuna je od začátku března do konce října hájená. Mimo toto období ji lze chytat do sklopce nebo nechat odlovit myslivcem. Ale pozor, podle zákona mohou myslivci zabít kunu pouze v honitbě, nikoli v obydlených oblastech.

V České republice není schválen žádný prostředek k likvidaci kun. Lidové postupy zahrnující návnady v podobě otráveného vejce či masa jsou nelegální.

Zdroj: Wikipedie, Veronica, Octavia Klub