Tisíce ukradených včel unikly zloději a vrátily se domů

Přidat na Seznam.cz

Neuvěřitelně drzý zloděj se rozhodl ukrást a odvézt několik včelích úlů. Včely na něj však vyzrály a všechny se postupně vrátily zpět ke svému původnímu majiteli, uvedl server Newsweek.

Přibližně 400 000 včel, které byly ukradeny z pozemku ve venkovské části Spojeného království, začalo unikat a nyní se samy vydávají na cestu domů.

Včely byly ukradeny z honosného sídla a hotelu Tresillian House v Cornwallu v noci na 11. června a zloděj z něj odnesl pět úlů, z nichž každý obsahoval 80 000 včel.

Ukradené včely se postupně začaly objevovat tam, odkud přišly, a včelaři je postupně umísťují do nových úlů. Asistentka včelaře Kathrin Barnesová řekla místnímu zpravodajskému webu Falmouth Packet, že se domnívá, že včely musí být někde poblíž.

Pravděpodobně se všechny vrátí, pokud se honí za pachem, v to doufáme,“ řekla. „Pokud se včely přesunou na méně než kilometr, vrátí se tam, kde byly předtím.“

Včely mají velmi dobrý orientační smysl. Přestože mají mozek velký jen jako zrnko rýže, při hledání potravy používají útržky toho, co vidí při letu ven, aby určily, jak daleko a jak rychle cestovaly.

K navigaci využívají polohu slunce a vidí ultrafialové světlo, díky čemuž vždy vědí, kterým směrem se slunce nachází. Při navigaci na krátkou vzdálenost mohou využívat také čich, protože cítí feromony včel, které jsou mezi nimi a jejich matkou, a vytvářejí si tak „globální mapu“.

V důsledku těchto navigačních schopností mají policisté podezření, že všech 400 000 včel bylo uloženo lokálně.

V prohlášení devonské a cornwallské policie uvedl policejní seržant Steve Applewhite: „Tento trestný čin je znepokojivý nejen proto, že znamenal odcizení majetku jedné osoby, ale jako včelař mám také obavy o blaho ukradených včel. Bylo nám řečeno, že některé včely se vrátily na místo, kde byly úly před krádeží, to znamená, že je pravděpodobné, že tyto úly byly původně přemístěny nebo uskladněny jen několik kilometrů od domu Tresillian. K převozu takto značně těžkého nákladu by také bylo zapotřebí poměrně velkého vozidla a manipulace s ním a jeho samotný převoz by byly neuvěřitelně obtížné.“

Včelaři jsou nadšeni, že mají své včely zpět. Katie Barnesová, manželka hlavního včelaře Guye Barnese, uvedla v příspěvku na Facebooku: „Právě [den před jejich krádeží] jsme je kontrolovali a těšili se z pokroku a nadcházející letní sklizně. Nejde jen o 80 000 včel na úl, ale o oddanost, péči a nasazení, které do včelaření patří. Je to zodpovědnost.“

„Jsou tak důležitou součástí našeho místního ekosystému. Pro včelaře je to práce z lásky a je to práce na deset let,“ řekl Barnes listu Falmouth Packet.

Barnes se domnívá, že zlodějem musel být jiný včelař, protože úly jsou těžké a složité na přepravu a manipulaci.

“Musel by vědět, v kterou denní dobu pro ně přijít, mít více lidí a dostatečně velké vozidlo na jejich přepravu,” řekl. „Možná to bylo kvůli penězům, ale nevím. Bohužel můj pocit je, že je to další držitel.“

Zdroj: Newsweek.com