Tomu neuvěříte! Izraelští vědci naučili zlatou rybku řídit robotické auto

Přidat na Seznam.cz


Stalo se něco neuvěřitelného. Pokusné rybičky byly úspěšně vycvičeny k tomu, aby za odměnu v podobě rybího krmiva navigovaly „vozidlo“ kolem překážek a k cíli na opačném konci místnosti, informoval portál NBC News.

Tým z Ben-Gurionovy univerzity úspěšně naučil zlaté rybky manévrovat s robotickým autem na souši, a to prostřednictvím kamery, která sleduje jejich pohyb po malém akváriu. Kamera ve vozidle ovládaném rybičkami využívá technologii snímání pohybu, která vyšle signál jednomu ze čtyř kol, kdykoli rybka připlave do blízkosti některé ze stran akvária. Postupem času se ryby naučily, že jejich pohyby budou odpovídat pohybům vozidla.

Ryby byly úspěšně vycvičeny k dosažení cíle na opačném konci místnosti výměnou za odměnu v podobě rybího krmiva, což dokázaly opakovaně, a dokonce i s překážkami v cestě. Vědci tvrdí, že jejich studie ukazuje, že navigační schopnosti ryb zůstávají nedotčeny i v suchozemském prostředí.

A podle jednoho z autorů to ukazuje, že lidé a ryby nemusí být tak odlišní, jak si někteří myslí. „Když se podíváte na fylogenetický strom evoluce, větev, na které sedíme my, a větev, na které sedí ryby, se před 450 miliony let prostě rozešly,“ řekl profesor Ronen Segev.

Zpočátku se ryby snažily přijít na to, jak navigační systém funguje. Ale po chvíli dokázaly ovládat vozidlo, prozkoumat nové prostředí a dosáhnout cíle bez ohledu na výchozí bod, a to vše při vyhýbání se slepým uličkám a opravování nepřesností v poloze. Studie se zúčastnilo šest zlatých rybek, přičemž každá z nich dostala 10 lekcí řízení.

Zdroj: nbcnews.com