Tomuto roztomilému stvoření ze přezdívá jelen myší. Je jedním z nejmenších kopytníků vůbec

Přidat na Seznam.cz

Jelen myší neboli chevrotain je neuvěřitelně fascinující druh, kterému věda dosud plně nerozumí. Navzdory svému jménu není jelen myší členem rodiny hlodavců ani jelenů. Kromě toho, že se jedná o zajímavé a roztomilé zvíře, má tento malý živočich i mnoho zajímavých schopností.

Jelen myší

Jelen myší je notoricky nepolapitelný a je nejaktivnější během noci, takže jeho pozorování je vzácné. Srst je převážně červenohnědé barvy, má bílé znaky na krku a světlé břicho. Jelen myší je nejmenším kopytnatým savcem, kterého člověk zná, a když je plně dospělý, měří pouhých 45 cm, uvádí web Khaosok.

Tito „jeleni“ jsou teritoriální, ale na rozdíl od mnoha jiných kopytnatců nemají žádné parohy. Místo toho se samec chrání párem špičáků podobných klům. Když jsou ohroženi, rychle mlátí kopyty o zem. Ačkoli jejich nohy mají pouze průměr tužky, vytváří to zvuk bubnování, a jejich dupání může dosáhnout rychlosti až 7 úderů za sekundu. Naproti tomu samice vynikají jinou schopností – stráví většinu svého života březí! Jsou schopné zabřeznout již 1,5 hodiny po porodu.

Nepolapitelná zvířata jsou na naší planetě miliony let

Jak můžete vidět ve videu, tento malý jedinec je výjimkou svého druhu, a to zejména proto, že se přiblížil k lidem. Předpokládá se, že tento malý tvor se poprvé objevil na Zemi asi před 34 miliony let a od té doby prošel mnoha změnami, aby se přizpůsobil svému prostředí. Nejpozoruhodnější změnou ve vývoji chevrotaina je jeho velikost; postupem času se tato zvířata výrazně zmenšila, píše web AZ Animals. Kromě toho jsou velmi plachá, a především velmi opatrná. Spatřit je je tedy velmi vzácné, natož pak vidět, že se k vám přiblíží. Když se leknou, často rychle utečou a schovají se ve vegetaci kolem sebe. Ačkoli to nejsou typicky rychlí běžci, jejich schopnost kličkovat lesem je činí náročnými na chycení.

zdroj: Instagram, Khaosok, AZ Animals