Tradiční čínská medicína: Ohroženi jsou kvůli ní třeba nosorožci a tygři

Přidat na Seznam.cz

Miliardy dolarů. Zisky, které se vyrovnají obchodu s drogami. A za tím vším stojí byznys, který se maskuje jménem prastarého léčitelství, jehož cílem by přitom měla být harmonie. Vítejte ve světě, kde se pověst tradiční čínské medicíny stala tou nejcennější značkou pro mezinárodní zločinecké sítě.

Ale nenechme se mýlit. Tohle není o skutečné filozofii TČM, která stojí na bylinkách a hledání rovnováhy. Je to o jejím únosu. O tom, jak se víra v mýty a pověry o zázračné síle zvířat stala zlatým dolem pro ty, kdo neváhají vyvraždit poslední tygry, nosorožce a luskouny naší planety. Nemluvíme tady o pár pytlácích, ale o dokonale organizovaných kartelech, které vydělávají na lži, že utrpení zvířete může přinést člověku zdraví.

A ty krvavé peníze? Ty nezmizí. Financují války v Africe, korumpují vlády a dál roztáčí spirálu násilí. Všechno to začíná u poptávky po prášku z rohu, kosti nebo šupin, a končí u zničených životů – lidských i zvířecích.

Tygr: Symbol síly rozemletý na prach

V asijské kultuře je tygr uctíván jako ztělesnění moci a krásy. Pro pytláky a obchodníky je ale cennější mrtvý než živý. V zvrácené logice černého trhu je každá část jeho těla považována za lék. Kosti se melou na prášek proti revmatismu, penis se podává jako afrodiziakum a zuby mají léčit astma.

Tygr patří k ohroženým druhům
Tygr patří k ohroženým druhům. Zdroj: Shutterstock

Věda v tom má jasno: pro léčebné účinky tygřích produktů neexistují žádné důkazy. Jde o víru v magii – přesvědčení, že snědením části silného zvířete získáte jeho vlastnosti. Tento mýtus pohání trh s astronomickými zisky, kde se cena jediné lahve tzv. „tygřího vína“, v němž se louhují kosti, může vyšplhat na desítky tisíc dolarů. Pro divoké tygry to znamená rozsudek smrti.

Nosorožec: Roh cennější než zlato, účinný jako nehty

Příběh nosorožce je snad ještě absurdnější. Jeho roh, symbol síly, je zároveň příčinou jeho zkázy. Cena rohoviny na černém trhu překonává zlato i kokain. A přitom je to celé založené na lži. Vědecký fakt je prostý: roh nosorožce je tvořen keratinem. Je to stejný materiál, z jakého jsou naše vlasy a nehty. Pojídání prášku z rohoviny má tedy stejný efekt jako okusování si nehtů.

Roh nosorožce je drahou komoditou na černém trhu.
Roh nosorožce je drahou komoditou na černém trhu. Zdroj: Shutterstock

Na Západě se často mylně traduje, že je roh v Asii žádaný jako afrodiziakum. To je omyl. Historicky se používal ke snižování horečky. Dnešní šílenou poptávku ale pohání něco jiného: moderní, uměle vytvořené fámy. Především ničivá lež, že roh léčí rakovinu, a pak jeho vnímání jako symbolu luxusu a statusu v bohatých vrstvách společnosti. Není to tradice, je to marketing strachu a marnivosti.

Další oběti v tichosti umírají

Tygři a nosorožci jsou jen špičkou ledovce. Nejvíce pašovaným savcem na světě je plachý luskoun, jehož keratinové šupiny mají údajně léčit vše od artritidy po rakovinu. Medvědi jsou zase zavíráni do malých klecí na tzv. žlučových farmách, kde jim je bolestivě odebírána žluč.

Ironií je, že účinnou látku z medvědí žluči umíme už desítky let levně a eticky vyrobit v laboratoři. Mučení zvířat je tak naprosto zbytečné. Na seznamu obětí jsou i levharti, jejichž kosti nahrazují tygří, nebo osli, kteří jsou zabíjeni pro kůži, z níž se vyrábí želatina „ejiao“.

Naděje na změnu existuje

Není to obžaloba celé TČM. Naopak, mnoho jejích praktiků a institucí se od těchto barbarských praktik distancuje a aktivně prosazuje rostlinné alternativy, které jsou stejně účinné a etické. Budoucnost TČM musí být zelená a udržitelná.

Klíč je v našich rukou. Tlak veřejnosti a osvětové kampaně s jednoduchým heslem „Když se přestane kupovat, přestane se i zabíjet“ mohou změnit chování spotřebitelů. Poptávka je motor, který tento smrtící obchod pohání. Když ji zastavíme, můžeme zachránit nejen tygry a nosorožce, ale i nespočet dalších tvorů, jejichž osud závisí na naší schopnosti odmítnout pověry a zvolit si soucit a rozum.

Zdroje: wikipedia, ochranaprirody, Science Direct, National Geographic, NIH