Tuleň obecný je nejroztomilejším tuleněm ze všech známých druhů

Přidat na Seznam.cz

Se svou kulatou hlavou připomínající mládě a velkýma, zvědavýma očima jsou tuleni obecní oblíbenými ploutvonožci. Dalším světlým bodem je skutečnost, že tito tuleni severní polokoule se zde vyskytují v obrovských houfech.

Tuleň obecný

Vědecký název tuleně obecného je Phoca vitulina, uvádí A-Z-Animals. Phoca je jednoduše latinský výraz pro tuleně a vitulina je latinský výraz pro tele. Vědecký název tedy může znamenat „tuleň, který vypadá jako tele“.

Mají nozdry, které mohou při potápění zcela uzavřít. Krom toho jsou považováni za „pravé tuleně“, což znamená, že nemají vnější ušní struktury. Tuleni obecní necestují za potravou daleko od svého domova a neloví pouze v oceánu, ale vydávají se i po řekách za rybami, jako jsou lososi nebo pstruzi.

Vzhled tuleně obecného

Zdravý tuleň obecný je díky vrstvě izolačního tuku pod srstí baculatý a má torpédovitý tvar. To jsou adaptace, které jim umožňují hluboké ponory ve studené vodě. Dalším přizpůsobením je zúžení jejich nozder, které se mohou při pobytu pod vodou zcela uzavřít. Fousky jsou mimořádně citlivé, aby se tuleň mohl orientovat ve slabém světle hluboké vody.

Tuleň obecný má velké oči a velkou kulatou hlavu, což mu dodává spíše dětský vzhled. Nemá ušní boltce, ačkoli za očima je vidět ušní otvor. Tuleň má dlouhé ploché ploutve s pěti „prsty“ a tenkými zahnutými drápy. Srst tuleně obecného může být světlá, tmavá a může mít kruhy, skvrny a fleky podle toho, kolik melaninu srst obsahuje. Metabolismus tuleně v klidu může být více než dvakrát vyšší než u jiného srovnatelně velkého savce žijícího na souši, což je další adaptace, která jim usnadňuje život na moři.

Chování tuleně obecného

Tuleni obecní jsou denní živočichové, což znamená, že jsou nejaktivnější během dne. Obvykle se zdržují sami, ale mohou tvořit i malé hejna. Zdá se, že tyto tlupy nemají žádný společenský řád, i když spolu zvířata většinou vycházejí.

Může se zdržovat na písečných plážích, skalnatém pobřeží nebo dokonce na ledových krách. Podle toho, že dávají přednost zátokám a přístavům, se jim také říká.

Ačkoli se tuleni obecní mohou ponořit do hloubky přes 400 metrů a zadržet dech na půl hodiny. Protože samice jsou ty, které učí mláďata, potápí se takto i většina ostatních tuleňů.

Životní prostředí tuleňů obecných

Tuleni obecní se nejraději zdržují ve svém známém prostředí, i když mohou strávit celé dny ve vodě hledáním potravy. Vytahují se na skalnaté pobřeží, jaké se nachází v americkém státě Maine, nebo na písečné pláže, jaké se nacházejí v Outer Banks v Severní Karolíně. Ne všichni tuleni obecní žijí v blízkosti slané vody. Tuleň ungavský (P.v. mellonae) žije ve sladkovodních jezerech na poloostrově Ungava v Quebecu. Jsou to jedni z mála tuleňů, kteří žijí ve sladké vodě po celý rok. Žije jich jen několik stovek a na rozdíl od ostatních tuleňů jsou zařazeni na seznam ohrožených druhů.

Strava tuleňů obecných

Tito tuleni denně sežerou 5 až 6 procent své hmotnosti. Protože tuleni obecní neradi cestují příliš daleko od místa, kde se zdržují, specializují se na lov mořských živočichů, kteří jsou v dané oblasti hojní a snadno ulovitelní.

Mléko matky tuleně obecného je neobyčejně bohaté na tuk a mládě potřebuje kojit jen asi měsíc, než je připraveno na samostatné hledání potravy. I poté může mládě přijímat pouze kraby a krevety, protože jsou snadnější kořistí než rychle plovoucí ryby.

Tuleni obecní dávají přednost rybám, které jsou dostatečně velké, aby jim poskytly dostatek výživy, a jsou dostatečně malé, aby je mohli spolknout celé.  Jejich jídelníček zahrnuje širokou škálu ryb, včetně makrel, platýsů, tresek a štikozubců, ale živí se i olihněmi a měkkýši. Ačkoli kořist nežvýkají, roztrhají ji na kousky, které se dají pak snadno spolknout.

Zdroj: a-z-animals.com