Zjistěte, jaký je nejlepší věk pro vašeho prvního koně

Přidat na Seznam.cz

Trenéři a instruktoři jezdectví mají často několik starších koní, o kterých vědí, že na ně mohou posadit každého začátečníka, aby se bezpečně projel. Starší kůň je typem koně, kterého si začátečník bude chtít vzít domů a začít se na něm učit jezdit a pečovat o něj.

Nový jezdec, starý kůň

Je lákavé chtít mladého koně, protože si myslíte, že si k němu vytvoříte větší pouto, když ho budete trénovat, nebo aby s ním mohly vyrůstat vaše děti, ale to může být špatný nápad, varuje TheSprucePets. Existují dvouletí koně, kteří snadno osedlají i začínající jezdci, a existují senioři, kteří jsou i pro zkušeného koňáka stále ještě oříškem. Starší kůň má často i přes svůj věk co nabídnout. Pro ty, kteří se s chovem a jízdou na koni teprve seznamují, může být starší kůň tou nejlepší volbou.

Proč je starší kůň vhodnější volbou?

Mnoho starších koní je schopno plnohodnotného závodního programu, pokud jste si vědomi případných omezení, jako je například artritida, a jste ochotni věnovat trochu více prostředků na krmení a údržbu. Starší kůň vám může dát příležitost vypilovat své dovednosti, aniž byste se museli starat o výcvik koně nebo ho učit, jak se má chovat. To vše za vás již udělali předchozí majitelé a ošetřovatelé.
Mladí koně jsou často méně stabilní a mají méně výcviku, zacházení a zkušeností. Jejich reakce nejsou tak předvídatelné jako u starších koní. Mladí koně potřebují jezdce nebo jezdkyně, kteří dokáží předvídat problémy dříve, než začnou. Začínající jezdci nebudou vědět, co s mladým koněm cvičit, aby se z něj stal bezpečný a spolehlivý společník a u staršího koně si můžete být jistější, že jeho reakce budou předvídatelnější a bude se s ním bezpečněji pracovat a jezdit.

Péče o staršího koně

Někteří starší koně mohou mít fyzické potíže, které vyžadují zvýšenou péči. Pokud však lze o koně pečovat tak, aby se cítil pohodlně, a léčba nezruinuje váš bankovní účet, můžete se rozhodnout, že se vám dodatečné úsilí vyplatí. Před koupí si nejdříve zjistit, co obnáší údržba jakéhokoli koně s jakýmkoliv zdravotním rozkolem.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube