Tygr vs. lev. Tygři neloví ve smečkách a jsou větší

Přidat na Seznam.cz

Mezi tzv. velké kočky patří mnoho druhů a poddruhů nebezpečných savců. Řadí se mezi ně i tygři a lvi, dvě zvířata, která ve svých oblastech platí za největší predátory. Tygr sibiřský je největší ze všech a je to velké a mohutné zvíře. Jak by se mu ale dařilo, kdyby se vydal na výlet do Afriky a utkal se s „králem džungle“?

Největší rozdíly mezi tygrem a lvem

Sibiřští tygři jsou větší než lvi. Tito tygři mohou vážit 350 kg a více, přičemž měří až 3,35 m na délku a jsou zhruba 1 m vysocí. Lvi mají podobnou výšku jako tygr sibiřský, ale váží jen kolem 250 kg a dorůstají délky 2,43 m.

Jak jsou rychlí?

Lvi i sibiřští tygři se pohybují podobnou rychlostí. V průměru dosahují rychlosti až 56km za hodinu. Když však někoho pronásledují, mohou na krátkou vzdálenost dosáhnout rychlosti 80 km za hodinu. Lvi i tygři navíc ke konci pronásledování volí masivní skok, kterým mohou kořist jednoduše skolit.

Shodné způsoby obrany, ale lev spoléhá na počty

Lvi i tygři mají podobnou obranu. Spoléhají hlavně na svou velikost, kterou dovedou odradit potenciální útočníky. Obě zvířata také mají maskování v srsti, které jim pomáhá splynout s prostředím, ve kterém se nachází. Lvi však mají něco, co tygři nemají: smečku ostatních lvů. Obecně řečeno, lvi mají jistotu v počtu, kterou tygři postrádají.

Chování predátorů

Lvi jsou často považováni za predátory ze zálohy, což do jisté míry platí. Od tygra ze zálohy se však liší. Lvi často vyčkávají, až se kořist přiblíží. Často jde o ta zvířata, která zaostávají za ostatními, a pak zaútočí. Někdy mohou zvíře rovnou zabít. Jindy, když je zvíře příliš velké, využijí členy své smečky, aby spolupracovali a zvíře srazili. Jejich styl přepadávání je tedy směsicí obou těchto způsobů a má smíšené výsledky. Jedno je však jisté: lvi jsou smrtelnější, když spolupracují s ostatními členy skupiny.

Tygři jsou jiní. Jsou to predátoři, kteří téměř vždy loví sami. Svou kořist likvidují za používání nenápadných léček nebo se vydávají na krátkou honičku. Opět většinou sami. Sibiřští tygři v podstatě provozují čistší formu predátorství. Obě zvířata mají silné dravčí chování, ale tygři sibiřští jsou osamoceně mnohem nebezpečnější, než by byl jen samotný lev.

Kdo by vyhrál?

Kdybychom brali v úvahu souboj jeden na jednoho, tygr by ho s velkou pravděpodobností vyhrál. Jednoduše řečeno, sibiřští tygři jsou větší a silnější než lvi. I když mají oba dva mnoho tělesných vlastností, které jsou si podobné, tygr má za svými útoky větší sílu a také má větší šanci lva přepadnout. I když lva teoreticky před prokousnutím hrdla chrání hustá hříva, stisk tygřích čelistí by si díky větší síle a velikosti nakonec našel svoji cestu.

Kdo si troufne na tygra?

I když by samotný lev proti osamocenému tygrovi asi neobstál, neznamená to, že ho nic neporazí. Tygr by byl snadnou kořistí například pro slona. Zajímavostí však je, že i když tyto druhy sdílí některá společná území, například v Indii a v některých částech Asie, navzájem se spíš vyhýbají, takže jejich střety nebývají běžné. Pokud by ale soupeřem tygra bylo slůně, i tady by byl vítěz střetu jasný.

Zdroj: A-Z Animals