Tyhle tvorečky si zamilujete! 10 nejroztomilejších zvířat světa

Přidat na Seznam.cz

Máte rádi zvířata? I my! A co máme ještě radši než zvířata? Roztomilá zvířátka! Že i vy? Pojďme se podívat na 10 nejroztomilejších zvířat světa roku 2022 podle webu Animalsaroundtheglobe.

Existují psychologické důvody, proč lidé považují mláďata všech druhů za tak roztomilá. Vědci se domnívají, že silný rodičovský pud, který máme k vlastním dětem, se přelévá do náklonnosti ke všemu, co se jim jen trochu podobá. Proto si vás tihle mrňouskové rozhodně získají! Zjistěte, která zvířata jsou nejroztomilejší a kde žijí!

Ocelot

Ocelot je malá divoká kočka, pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Je to samotářská, noční kočka, která žije převážně ve stálezelených a listnatých lesích, kde může šplhat po stromech, ale lze je spatřit i v blízkosti kávových a kakaových plantáží. Oceloti nemají rádi otevřená prostranství. Ocelota můžete spatřit nejen ve Střední Americe, ale i na severu jižní Ameriky a v Mexiku. Četnost populace ocelotů se snižuje, protože se jejich lesní areály zmenšují v důsledku přeměny krajiny na zemědělské oblasti, pastviny a s rozvojem infrastruktury.

Panda červená

Panda červená je šelma pocházející z východu Himálají a jihozápadní Číny. Pandy červené dostaly jméno „panda“ jako první, zhruba padesát let před černobílou pandou velkou. Tyto pandy obvykle dorůstají velikosti kočky domácí. Pandy červené se vyskytují v některých chráněných oblastech a národních parcích v Myanmaru, Bhútánu, Indii, Nepálu a Číně.

Bércoun

Nenechte se zmást ne zrovna roztomilým jménem! Bércouni jsou rozkošní malí savci, kteří se živí hmyzem a pocházejí z Afriky. Dávají přednost stanovištím, kde se mohou zahrabat do písčité půdy, žijí na polopouštích a suchých travnatých či křovinatých plochách.

Surikata

Surikata je malá šelma vyskytující se v jižní Africe. Vyznačuje se širokou hlavou, velkýma očima, špičatým čenichem, dlouhýma nohama, tenkým zužujícím se ocasem a žíhaným vzorem srsti.  Surikaty jsou mimořádně společenské a často se navzájem obskakují nebo si hrají. Žijí spíše ve skupinách, mají velmi rozvinutou sociální strukturu a jednotlivci v ní hrají různě důležité role. Nejpravděpodobnější místo, kde surikaty uvidíte, se nachází v Botswaně, v okolí Makgadikgadi Pans v poušti Kalahari. Tento rozsáhlý komplex solných pánví je domovem mnoha surikatích rodin, známých jako kolonie, klany nebo tlupy.

Klokan quokka

Klokani quokka, známí jako nejšťastnější zvířata na světě, jsou býložravci, kteří se živí především v noci, což znamená, že jsou to převážně noční tvorové. Kromě trávy se živí listy, stonky a kůrou mnoha rostlin. V případě potřeby dokážou přežít dlouhou dobu bez potravy a vody, protože se živí tukem uloženým v ocase. Jedinými místy, kde lze klokany quokka spatřit, jsou některé menší ostrovy u pobřeží Západní Austrálie, zejména ostrov Rottnest Island nedaleko Perthu a také Bald Island poblíž Albany. Izolované, roztroušené populace žijí v lesích a pobřežních vřesovištích mezi Perthy a Albany.

Opisthoteuthis californiana

Opisthoteuthis californiana je chobotnice, která nemá chapadla. Vypadá sice roztomile roztomile a nevinně, ale tyto chobotnice jsou schopné lovit a zabíjet svou kořist. Žijí ve velkých hloubkách v oceánu, kde není mnoho světla. Nově vylíhlé jedince lze nalézt v hloubce kolem 200 metrů, zatímco dospělí jedinci žijí v 500 až 1500 metrech pod hladinou.

Fenek

Fenek je malá noční liška pocházející ze Sahary a Sinajského poloostrova. Jejím nejcharakterističtějším znakem jsou neobvykle velké uši, které slouží k odvádění tepla. Fenek je nejmenším druhem z čeledi psovitých. Žijí v písčitých oblastech Sahary a na dalších místech severní Afriky. Aktivní jsou v noci, což jim pomáhá vyrovnat se s palčivým horkem pouštního prostředí a pro toto prostředí jsou i fyzicky přizpůsobeni.

Skálolez skákavý

Skálolez skákavý je malá antilopa, která se vyskytuje ve východní a jižní Africe. Skálolezové obývají horská pásma východní Afriky od Rudomořských pahorkatin po Kapské ostrovy a na sever do Angoly podél pobřežních pásem a říčních soutěsek. Dospělí skálolezové jsou mrštní, rychlí a jistí v nohách, což jim pomáhá vyhýbat se nebezpečí. Aktivní jsou převážně v časných ranních a pozdních odpoledních hodinách, v nejteplejší části dne odpočívají. Kde můžete tohoto rozkošného mrňouska vidět? Například v národním parku Karoo v Západním Kapsku v Jihoafrické republice.

Numbat

Známý též jako mravencojed žíhaný je malý vačnatec pocházející z Austrálie. Numbati jsou zvláštní tím, že mají dlouhé lepkavé jazyky, které jim umožňují sbírat termity a mravence, kteří tvoří hlavní složku jejich potravy. Numbati jsou bohužel ohroženi v důsledku mnoha faktorů, z nichž nejzávažnější je ničení biotopů. V důsledku toho žije ve volné přírodě už jen méně než 1000 numbatů. Vyskytovali na většině území suché a polosuché jižní Austrálie, dnes však zbývají pouze dvě přirozeně se vyskytující populace, obě na jihozápadě západní Austrálie.

Sobol východní

Známý též jako japonská kuna je malý masožravý savec pocházející z Japonska. Jejich srst je oranžovohnědá s tmavšími znaky na hlavě. Srst na krku má obvykle bílou barvu. V zimních měsících mění hlava některých populací barvu až do bílé. Samice tohoto druhu jsou menší než samci. Vyskytují se na ostrovech Honšú, Kjúšú a Šikoku. Obvykle žijí v horských nebo lesnatých oblastech v blízkosti vody. Nejčastěji se vyskytují na pastvinách, ve vesnicích a na předměstích, ale velkým městům se snaží vyhýbat.

Zdroj: Animalsaroundtheglobe