Usíná vaše kočka často v kočičí toaletě? Může se potýkat s onemocněním močových cest

Přidat na Seznam.cz

Kočky mají záviděníhodný talent spát téměř kdekoli. Pokud však vaše dospělá kočka začne náhle podřimovat ve svém kočičím záchůdku, váš obdiv se může změnit v obavy. A to z dobrého důvodu. To proto, že kočičí dřímání na záchodě může být příznakem většího problému a může dokonce způsobit problémy samo o sobě.

Důvody, proč vaše kočka spí v záchodové míse

I když vaše kočka může jednoduše považovat svou toaletu za útulný a bezpečný prostor, obvykle není normální, aby kočky spaly v místě, které je v podstatě jejich toaletou, píše DailyPaws. Toto jsou ty nejčastější důvody.

Zdravotní problémy

Pokud vaše kočka náhle opustí svůj pelíšek, aby spala v záchodové míse. Měli byste se nejprve obrátit na svého veterináře, aby vyloučil nějaký zdravotní problém. Mnoho koček se instinktivně schovává, když jsou nemocné, takže se vaše kočka může cítit špatně a bedna na stelivo je prostě její oblíbený úkryt. Kromě toho existují určité nemoci, které je mohou poutat k záchodu, jako např:

  • Infekce močových cest
  • Zácpa
  • Průjem
  • Ucpání močového měchýře

Pokud vaše starší kočka spí v záchodové míse, může to být příznakem artritidy. Bolestivé klouby mohou ztěžovat pohyb a kočka může zjistit, že stelivo je pro ni snadněji přístupné nebo se do něj lépe dostává a vylézá z něj snáze než z jejího obvyklého místa na spaní. Další možnou příčinou u starších koček je kognitivní dysfunkce nebo demence. Vaše kočka může být jednoduše zmatená a dezorientovaná, což způsobuje, že se jí stírají hranice mezi místem toalety a místem odpočinku.

Chování

Víme, že tu kážeme do větru, ale kočky jsou citlivá a všímavá stvoření. A jako takové mohou být z různých důvodů ve stresu. Když je napětí vysoké, kočky se často uchylují do úkrytů, které jsou jim důvěrně známé a bezpečné. A protože jsou toalety často umístěny na odlehlých místech, může je vaše kočka považovat za nejbezpečnější místo, kde může uniknout tomu, co ji trápí, zejména pokud je bedýnka na stelivo jediným krytým úkrytem vaší kočky.

Pokud tedy váš veterinář vyloučí zdravotní příčiny, možná budete chtít prozkoumat možné zdroje stresu v prostředí vaší kočky. Mezi ně patří např:

  •  Stěhování nebo přestavba
  •  Příchod nového člena rodiny
  •  Soupeření mezi kočkami v domácnosti s více kočkami
  •  Hlasité zvuky

Může spaní v záchodové míse způsobit kočce nemoc?

Bohužel může. Pro kočku rozhodně není ideální spát v místě, kde močí a kálí. Mohlo by to vést k bakteriálním infekcím očí, uší a možná i močového měchýře. Kromě toho, pokud se kočce při spánku zachytí stelivo v srsti, mohly by se tyto kousky hlíny přenést do trávicího traktu a způsobit jeho ucpání.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube