Vědci poprvé použili drony k detekci těhotných delfínů

Přidat na Seznam.cz

Když se mořská bioložka a ekoložka Barbara Cheney podívala na vody omývající pobřeží Skotska, byla skeptická. Vědci přišli s tím, že nová technologie jim pomůže lépe porozumět rozmnožování delfínů skákavých. Co se stalo?

Průzkum populace

Vědci ze skotského Aberdeenu monitorují populaci delfínů skákavých ve zvláštní chráněné oblasti Moray Firth již více než 30 let a k identifikaci jednotlivých delfínů a sledování jejich vývoje používají fotografickou identifikaci hřbetních ploutví a jejich značení, píše web SmithsonianMag. Pomocí těchto fotografií byli schopni změřit délku delfínů, ale bez pohledu na tělo z ptačí perspektivy nebylo možné určit, zda je samice březí.
Letecké fotografie z dronu a snímky ze samostatné kamery by výzkumníkům poskytly vizuální představu o délce a šířce delfínů, stejně jako o obrysech jejich těla a jejich značení; těhotnou matku by bylo mnohem snazší identifikovat.

„Opravdu jsme nevěděli, jestli to bude fungovat,“ říká Cheney. „Spousta práce s drony se dělala buď dál od pobřeží nebo v tropických oblastech, kde máte krásné, čisté vody.“

Výzkumníci provozovali svůj dron nad vodami mírného pásma, které bývají kalné. Tým, který řídí mořská bioložka, obvykle zjistí, zda byli delfíni březí, až poté, co uvidí mláďata s matkami. V důsledku toho jsou neúspěšná těhotenství a úhyny mláďat krátce po narození zaznamenány jen zřídka. Tyto informace jsou klíčové pro pochopení toho, jaké faktory prostředí mohou ovlivňovat reprodukci.

Na břehu Dale nahrál tým snímky pořízené dronem do počítače, aby si je mohla Cheney prohlédnout. Zatímco čekala, cítila se napjatá. Když se však na obrazovce začaly objevovat fotografie, přestala se bát. Voda byla křišťálově čistá a snímky také.

Díky technologii vědci získali dostatek potřebných informací

S využitím technologie dronů se vědcům podařilo shromáždit dostatek informací o stavu březosti těchto samic delfína skákavého, což se u malých kytovců dosud nepodařilo. Tato zjištění, publikovaná v únoru v časopise Remote Sensing in Ecology and Conservation, by mohla vést k průlomu v chápání reprodukce delfínů skákavých ze strany vědců.

„Určení stavu březosti u druhů, jako je delfín skákavý, má zásadní význam, protože může poskytnout informace o neúspěšnosti reprodukce, které lze dále spojit s dalšími parametry, jako je věk samice a podmínky prostředí,“ říká Séverine Methion, vědecký pracovník Institutu pro výzkum delfínů skákavých, který se na studii nepodílel.

Nejedná se o první případ využití dronů ke studiu mořských savců. Díky této technologii se vědci dozvěděli více o složitém společenském životě skupiny kosatek v severozápadním Pacifiku. Tentokrát je to však poprvé, kdy byly drony použity k pozorování mnohem menších kytovců. Díky podrobnějším informacím z pravidelných studií prováděných drony budou vědci schopni odhalit změny v údajích mnohem dříve než v minulosti.

Zdroj: smithsonianmag.com