Věděli jste, že morčata také kýchají? Neuvěřitelná fakta o oblíbených hlodavcích

Přidat na Seznam.cz

Morčata jsou hlodavci původem z Jižní Ameriky. Do Evropy byla dovezena v 16. století a od té doby jsou oblíbenými domácími mazlíčky. Věděli jste ale, že se morčata snaží skrývat svou bolest?

Morčata často kýchají

Je celkem běžné, že morčata kýchají, píše web A-Z-Animals. Tato skutečnost je způsobena tím, že kýchají několikrát denně! Jejich tendence kýchat je způsobena tím, že morčata mají velmi citlivé nosy a neustále čenichají. Navíc díky tomu, že se hrabou, se jim do jejich malých nosů dostává prach a jiné částice. Kýchání jim pomáhá vyčistit nosní dírky. Pokud tedy vidíte, že vaše morče často kýchá, je to pro něj přirozené.

Morčata jedí své bobky, ale jen ty dobré

Konzumace kvalitního sena, zeleniny a určitého druhu jejich bobků pomáhá udržovat morčata zdravá. Neděste se, pokud morče občas sní svůj výkal. Toto chování je způsobeno tím, že morče musí své bobky mlsat, aby doplnilo svou stravu. Pokud tedy uvidíte, že vaše morče svačí své bobky, nebojte se; právě tak získává svou denní dávku vitamínů! Tato praxe nám může připadat nechutná, ale je to naprosto normální součást morčecího trávicího procesu.

Morčata si navzájem žvýkají srst

Jedním ze způsobů, jak si morčata dávají najevo dominanci, je vzájemné žvýkání srsti. Pokud uvidíte morče, které okusuje srst jiného morčete, není to proto, aby se lechtalo nebo hýčkalo. Místo toho je toto chování jedním ze způsobů, jak si morčata navzájem projevují dominanci. Ráda se také honí a hrají si na bojovníky. Tímto chováním si morčata upevňují svou moc nad ostatními ve skupině.

Morčata vydávají zvuky se zvláštním významem

Věděli jste, že morče vydává ke komunikaci několik specifických zvuků? Každá vokalizace, kterou vydává, má jiný význam. Mručení obvykle znamená, že jsou morčata spokojená. Cvrlikání je zvuk, který vydávají, když se za něčím honí, například za potravou. Žvatlání je varovný zvuk, který ostatním říká, aby se stáhli. Kvičení je projevem nespokojenosti nebo bolesti. Cvrlikání je známkou stresu. A dunění znamená, že se zlobí nebo dávají najevo svou dominanci.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube