Veleskokan goliáší: Obří žába, která skočí až 6 metrů daleko

Přidat na Seznam.cz

Veleskokan goliáší je největší žába na světě. Žije v Africe a jeho biotopem je řeka s posvátným vodopádem. Místní kmen si o něm myslí, že každá žába je zakletý kouzelník. Pojďme se kouknout na uctívaného tvora Kamerunu.

Největší svého druhu

Veleskokan může dosáhnout až délky 40 cm, s nataženýma nohama až 1 m a váhy 4 kg. Pro porovnání, naše ropucha obecná měří maximálně 9 – 12 cm. I jeho oči jsou nadprůměrně velké a mohou mít až 2,5 cm. Veleskokan goliáší je známý svojí výjimečnou schopností skákat – nejdelší zaznamenané skoky měří až 6 m, píše Wikipedia. Skoky se značně unaví a zvládne to maximálně 2 – 3 x.

Ohrožený druh

Veleskokan je uveden na červeném seznamu IUCN jako ohrožený. Přispívá tomu jeho dosud záhadné množení. V zajetí se mu nedaří a nerozmnožuje se. Také se odlesňují pralesy a voda se chemicky znečišťuje. Veleskokan potřebuje čistou, tekoucí vodu s písčitým dnem. V některých oblastech byl veleskokan odchytáván a připravován jako pochoutka či prodáván chovatelům.

Ze života veleskokana

Tahle žába se neprojevuje kuňkáním a skřehotáním, tak jak známe z našich rybníků. Nemá akustické vaky a tak vyluzuje pískání pusou. Pulci a dospívající jedinci mezi 75-90 dnem jedí hmyz, členovce, korýše, obojživelníky, ryby, malé savce a bezobratlé živočichy všeobecně, píše afrikaonline. Starší jedinci se pak živí určitým druhem rostliny. Mohou se dožívat až 10 let.

Pokud netrpíte ranidafobií; strachem ze žab, můžete kouknout na žabího Goliáše na videu.

Zdroje: Wikipedia, afrikaonline, YouTube