Velké šelmy v zoologických zahradách trpí. Díky „obyčejným“ lidem tomu ale možná bude konec

Přidat na Seznam.cz

Mnozí zastávají názor, že zoologické zahrady nejsou ani tak „záchranným domovem“ ohrožených zvířat, jako spíše „výlohou“, kde si je návštěvníci za peníze prohlédnou. V mnoha případech tomu tak skutečně je, a zvířata, která jsou v zoo chovaná, opravdu trpí, jen aby si zoo vydělala. Tomu je ale možná konec.

Zvířata v zoo trpí

Nejen velké šelmy, ale i mnoho jiných zvířat je do zoologických zahrad dováženo, aniž by skutečně potřebovala ochranu. Navíc jsou tato zvířata často chovaná v nevhodných podmínkách, což zahrnuje malé výběhy, nevhodnou stravu apod. Co je smutné, je fakt, že na nevhodné podmínky byly zoologické zahrady upozorněny už před 37 lety, za tu dobu se ale stále nic výrazného nezměnilo, píše World Animal News.

Nejhůře jsou na tom lední medvědi

Organizace Born Free upozorňuje na fakt, že lední medvědi, kteří se v divočině pohybují po území o rozloze Rakouska, jsou v zoologických zahradách drženi ve výbězích o velikosti (sotva) plaveckého bazénu, a to navíc v zemích (po celé Evropě i USA), kde je teplé podnebí. Dalším problémem je nevhodná strava, a také fakt, že zoologické zahrady vlastně vůbec nepomáhají ochraně medvědů: „Naopak, jak ukazuje tato zpráva, zoologické zahrady mohou situaci volně žijících ledních medvědů spíše zhoršovat než zlepšovat,“ řekl jeden z ochránců přírody z organizace.

Tohle musí skončit

Organizace pro záchranu zvířat také přišla s průzkumem, který odhalil, že 76 % dotazovaných považuje za velmi důležité, aby vláda zavedla opatření, která by postupně ukončila chov velkých šelem v zoologických zahradách. Kromě toho se veřejnost může zapojit i jinak, organizace totiž prosí, aby „obyčejní“ lidé sdíleli zprávu o utrpení zvířat v zajetí dál, tedy až k příslušným vládním orgánům.

zdroj: Born to Roam, World Animal News, Born Free