Velociraptor: Inteligentní, rychlý a středně velký dinosaurus byl vlastně jen velké kuře

Přidat na Seznam.cz

Jistě si vzpomínáte, jak vypadal oblíbený velociraptor z filmů Jurský park nebo Jurský svět. Ve skutečnosti se ale vůbec nejednalo o tak velkého, silného a inteligentního dinosaura, jak nám ho filmy prezentují. Velociraptor byl vlastně jen trochu velké kuře!

Velociraptoři jako předci dnešních ptáků

Velociraptoři se, podle expertů, řadí do skupiny Dromaeosauridae, což zahrnuje především “ptačí” dinosaury, tedy předky našich ptáků. Je tedy jasné, že se nemohlo jednat o nějakého mnohatunového živočicha, jakým byl například T-rex nebo spinosaurus. S dnešními ptáky má ale velociraptor něco společného – byl opeřený.

Velká kořist nebyla problém

Ačkoliv jsou vědci přesvědčeni, že skupina Dromaeosauridae, zahrnující i velociraptory, mohla lovit i velká zvířata, je zde malý háček. Jak by predátor, který je i třikrát menší než jeho kořist, dokázal takové zvíře ulovit? I přes svou velikost dokázal velociraptor ulovit i tak velká zvířata, jakým byl například protoceratops. K tomu mu pomohl srpovitý dráp, díky kterému byli všichni raptoři obávanými predátory.

Smrtící dráp

Skupina Dromaeosauridae, jinak přezdívaná jako “raptoři”, zahrnuje velmi specifická zvířata. Ta jsou charakteristická především ostrým, zahnutým drápem, který připomínal srp. Existuje řada teorií o tom, jak ho raptoři využívali, ovšem nejčastěji mohl sloužit jako hák, díky kterému se predátor udržel na kořisti, nebo jako smrtící braň, která dokázala protnout tepny.

Realita a skutečnost

Ačkoliv jsou velociraptoři ve filmech vykresleni jako vysoce inteligentní, velcí a silní dinosauři, pravda je bohužel jiná. Filmový velociraptor má téměř 4 metry na délku a do výšky měří více než 1,5 metru, oproti tomu byli skuteční velociraptoři pouze dva metry dlouzí, a na výšku měřili pouze půl metr.

Ani s inteligencí to ale nebylo moc slavné. Zatímco ve filmech můžete vidět chápavé a bystré plazy, reálná inteligence velociraptorů byla podstatně nižší. Z druhohorních živočichů byl nejinteligentnější troodon, avšak ani ten nebyl chytřejší než novorozené štěně.

zdroj: dotyk, osel, jurassicpark, sitnharvard, livescience