Velryba keporkak zachránila potápěče před obrovským žralokem tygřím

Přidat na Seznam.cz

Vědkyně jménem Nan Hauser, která se zabývá výzkumem velryb, měla zážitek, který je jeden z miliardy. Koneckonců, když si přečtete, že keporkak zachránil potápěče před velkým žralokem tygřím, zdá se to jako příběh do hospody k pivu.

Vědkyně svědkem neobvyklého gesta

Video, které žena pořídila ve vodě, v kombinaci s jejím rozhovorem ukazuje, že se toho dne stalo něco výjimečného, píše web A-Z-Animals. Hauser byla u pobřeží Rarotongy, největšího z Cookových ostrovů v Tichém oceánu. Když pozorovala keporkaky, jeden z nich se na ni podíval a začal se k ní přibližovat.
Vědkyně si uvědomila, že si musí udržovat odstup, a tak zůstala u hladiny. Keporkak se stále přibližoval, až mohla natáhnout ruku a dotknout se jeho hlavy. Když se dotýkala velrybí hlavy, začala se proti ní tlačit. V jakékoli jiné situaci by Hauserová byla v nebezpečí.

Ta velryba by mě mohla snadno zabít,“ říká. Máchnutí ploutví nebo prudký pohyb velrybí hlavy by ji mohly zabít.

Přestože se snažila udržet si odstup, velryba se ji stále snažila schovat pod prsní ploutev. Přestože se řezala o její kůži, snažila se dostat na hladinu. V tu chvíli ji velryba zvedla z vody, aby mohla vidět svou loď a ostatní členy posádky, kteří byli blízko. Když se vrátila pod vodu, velryba ji stále hlavou usměrňovala dopředu. V obavě, že by ji mohla velryba spolknout, se držela obrovského tvora, který ji stále unášel k jejímu člunu. V tu chvíli si všimla, jak se savcovo oko rozšířilo.
Když sledovala velrybí zrak, spatřila další velrybu, jak plácá ocasem do vody, což byl obranný manévr. V tu chvíli také spatřila něco, co nikdo nikdy nechce vidět. Největšího žraloka tygřího, kterého za celý svůj život viděla.

Keporkak zachránce

Žena přiznává, že kdyby jí tento příběh někdo vyprávěl, myslela by si, že je vymyšlený. Přesto její přítel a kolega vědec Robert Pitman napsal o tom, jak keporkaci mohou projevovat altruismus vůči jiným tvorům. Věří, že ji velryba zachránila záměrně, protože si uvědomila nebezpečí.
O něco více než rok později byla Hauser povolána do přístavu na ostrově Rarotonga, aby prozkoumala velrybu ve vodě. Všimla si, že tato velryba má na ocasní ploutvi stejné zářezy jako ta, která ji zachránila. Velryba připlula k jejímu člunu a tehdy spatřila její jedinečnou jizvu na hlavě. Byla to ta samá, která jí zachránila život.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube