Viděli jste někdy miminka chobotnic? Podívejte se, jak přicházejí na svět!

Přidat na Seznam.cz

Chobotnice patří mezi hlavonožce a existuje jich až 300 druhů. Věděli jste ale, že se líhnou z vajíček? Podívejte se, jak miminka chobotnic přicházejí na svět!

Většina chobotnic žije v okolí korálových útesů. Díky svému pružnému tělu jsou schopny protáhnout se i tou nejužší mezerou a pohybují se pomocí svých osmi chapadel. Patří také mezi nejinteligentnější bezobratlé.

Miminka chobotnic

Jak můžete vidět ve videu, chobotnice se líhnou z vajíček. Většina druhů roste rychle, dospívá brzy a má krátký život. A jak se množí? Samci mají speciální „paži“, díky které oplodní samici. Brzy poté ale zemře. Oplozená vajíčka pak samice naklade do doupěte, pečuje o ně, a když se malé chobotničky líhnou, zemře také.

Tato vajíčka samice čistí od parazitů a nečistot. Než se vylíhnou, může to trvat půl až třičtvrtě roku. Zajímavé je, že během této doby, kdy se samice stará o vajíčka, nic nejí. Snad proto umře poté, co se vajíčka vylíhnou. Přece jen, vydrželi jste někdy půl roku bez jídla?

Věděli jste?

Věděli jste, že inkoust, který je chobotnice schopna vystříknout, není jen kouřová clona, která má chobotnici schovat? Tento inkoust obsahuje tyrozinázu, což je látka, která způsobuje oslepující podráždění očí a která zmate čichové a chuťové buňky.

zdroj: octonation, 30a, nationalgeographic