Odvážlivec se snaží odchytit skunka. A není to hračka

Přidat na Seznam.cz

Páchne jako skunk! Tohle přirovnání zná každý. Jak moc páchne skunk? A opravdu se to nedá vydržet? Pojďme se podívat na pruhovaný postrach amerického venkova!

Skunkova páchnoucí obrana

Jak můžete vidět na videu, lidé ochranu proti zásahu páchnoucí tekutinou nepodceňují. Skunk nejprve varovně dupe a otáčí se k vetřelci zády. Je to varování ,,stůj nebo střelím“. Pokud to nezabere, neváhá a vystřikuje pižmo, které je cítit i na 1,5 kilometru daleko. Pižmo je ukryto v pachových žlázách u řitního otvoru. Skunk toto dokáže zhruba od 6 týdnů života. Neuvěřitelné je, že dokáže zasáhnout oči nepřítele i na 2 metry daleko.

Skunčí pižmo páchne proto, že hlavní složkou jsou thioly; sloučeniny síry. Lidem je na zvracení a mohou i upadnout do mdlob. Při zásahu očí můžete dočasně oslepnout. Horší je se zápachu zbavit! Smrdíte na metry daleko; pižmo v kontaktu s vodou páchne ještě víc. Oblečení se doporučuje spálit, protože ani několikáté vyprání nepomůže.

Skunk má respekt

Skunk nemá pozemské nepřátele. Všichni se ho bojí a vyhýbají se mu obloukem. Zaútočili by na něj jen v případě největší nouze.

Jeden vzdušný odvážlivec se najde, jmenuje se výr virginský. Dokáže zaútočit tak prudce, že skunk asi nestačí vystřelit. Navíc výři mají tak slabý čich, že jim ani nevadí, že skunk dokáže pižmo uvolnit i po smrti.

Zdroje: Youtube, ZooBrno