Než dlouhosrstého psa oholíte, dobře si to promyslete. I jediný centimetr délky jeho srsti může ovlivnit jeho zdraví

Přidat na Seznam.cz

Krátkosrstí psi se snadněji “udržují”, nebývají tak špinaví a jejich srst se necuchá. Co ale taková border kolie, bernský salašnický pes, nebo samojed? Jejich srst se snadno zašpiní i zacuchá, ale holení určitě není dobrým řešením.

Každý centimetr se počítá

Při holení vašeho mazlíčka ponechejte alespoň dva centimetry chloupků. To poskytuje vašemu mazlíčkovi dostatečnou délku srsti, která ho ochrání před spálením a chladnými letními nocemi. Pokud svého mazlíčka oholíte až ke kůži, bude sice čistý, ale brzy se spálí.

Ještě lepší než holení je koupel a pravidelné vyčesávání, případně odstřihnutí slepených chlupů. Strojek berte do ruky jen v případě, že nic jiného nepomáhá.

V létě jen lehké prostříhání

V létě, kdy teploty stoupají, je možné psa “ochladit” setřihem. Zejména v letních vedrech je ale důležité dbát na to, aby srst zůstala dostatečně dlouhá a pes se nespálil. Proto je možné srst jen “prostříhat”. Kromě spálenin totiž hrozí i záněty a zarůstání nových chloupků, případně riziko, že nová srst nebude růst rovnoměrně.

Když se rozhodujete, zda svého psa holit či nikoli, musíte určit, jakou srst má váš pes – jednoduchou nebo dvojitou.

Dvojsrstá plemena jsou ta, která mají dvě vrstvy srsti. Horní vrstva je z tvrdých ochranných chlupů a spodní vrstva je tlustá vrstva kožešiny z jemných chloupků v blízkosti kůže zvířat, která jim pomáhá udržovat je v létě chladné a v zimě teplé. Jednosrstá plemena (jako jsou pudlové) si mohou nechat ostříhat nebo oholit srst až na kůži, ale to není případ dvousrstých plemen. Holení psa s dvojitou srstí mu nepomůže udržet ho v pohodě, jen to zhorší.

zdroj: Old Farm Vet, WebMD, Puppy Leaks