Víte, jak navázat pouto se svým koněm? Máme pro vás několik tipů

Přidat na Seznam.cz

Koně mohou být velmi milující a důvěřivá stvoření, ale mnozí jsou také ostražití. Věnování času na začátku s novým koněm může zajistit roky krásného vztahu. A jak na to?

Poznejte svého koně

Chcete-li se s koněm sblížit, musíte mluvit jeho řečí, píše web TheSprucePets. To zahrnuje určení toho, co ho motivuje, a také věcí, které nemají rádi. Pro mnoho koní je jednou z nejlepších forem pozitivního posílení a pochvaly jídlo. Koně jsou často silně motivováni jídlem a pamlsky mohou být skvělým způsobem, jak posílit vaše pouto s nimi. Pamlsky by však neměly být jedinou metodou odměny za navázání vazby s koněm, jinak mohou být koně při nepodávání pamlsků žraví a agresivní. Důležité je vytvořit s koněm emocionální vztah také prostřednictvím pochvaly.

Buďte trpěliví

Sbližování s koněm neproběhne přes noc. Koně se učí důvěře pomalu a postupně. Čím více času můžete s koněm strávit, tím lépe.

Kvalitní čas

Zásadní je také to, jak s koněm trávíte čas. Interakce s koněm pod sedlem jsou důležité, ale často nejsou těmi nejlepšími setkáními pro navázání pouta. Věnujte čas kartáčování, procházkám, rozhovoru a krmení koně. Nemusí být možné, abyste byli hlavním krmičem, ale zvířata si vytvářejí silná pouta s těmi, kteří jim poskytují potravu. Pokud můžete, buďte osobou, která koně denně krmí. Pokud to není možné, vždy věnujte čas tomu, abyste ho vyvedli na pastvu z ruky nebo mu přinesli pamlsky.

Oblíbené místo je důležité

Stejně jako lidé, i koně mají místa, která mají rádi, a jiná, která v nich vyvolávají úzkost nebo strach. Nejlepší je navázat s koněm pouto někde, kde se cítí dobře a je spokojený. Může to být jejich stáj, oblíbený venkovní výběh nebo pastvina.

Příležitosti k navázání vztahů

V průběhu běžných každodenních interakcí s koněm existuje několik příležitostí k pozitivnímu sblížení. Můžete se také pokusit zařadit některé z těchto dalších aktivit pro navázání pouta s koněm.

  • Péče o koně: Péče o koně je jedním z nejlepších způsobů navázání pouta. Úprava je nejen nezbytná pro zdraví a hygienu vašeho koně, ale je to pro něj také příjemný a relaxační zážitek. Kartáčování, čištění kopyt a údržba hřívy a ocasu jsou skvělými způsoby, jak s nimi navázat pouto.
  • Mluvte na koně: Ačkoli koně neumějí mluvit a pravděpodobně nerozumějí ničemu z toho, co říkáme, mluvení s nimi je pro navázání vztahu nezbytné. Chcete, aby váš kůň poznal váš hlas. Časem bude schopen rozluštit vaše emoce podle nálad ve vašem hlase. Pamatujte, že pokud váš kůň náhodou udělá něco, co je nežádoucí, nikdy na něj nekřičte.
  • Pozemní výcvik: Ne všechen výcvik musí probíhat ze sedla. K velkému sblížení může dojít, když jste na zemi a vidíte svého koně. To může zahrnovat práci na ohlávce, lonžování a výcvik koně, aby akceptoval kováře, veterináře a stříhání.
  • Vyjížďky po stezkách: Jezdit na koni den co den na stejném místě, zejména pokud se jedná o nudnou arénu, může být pro vás i vašeho koně neuspokojivé. Pokud je to možné, dopřejte sobě i svému koni odpočinek a vyjeďte si na vyjížďku! Udělejte z vyjížďky zábavu a relaxaci tím, že se vydáte na nová místa a ukážete jim nové věci. Využijte příležitosti k uklidnění a uklidnění koně, pokud na stezce narazíte na nové nebo neznámé věci, jako je voda, stavby nebo jiná zvířata.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube