Víte, proč vaše kočka odmítá jíst z misky? To a další fakta, které jste nevěděli o kočičích fouscích

Přidat na Seznam.cz

Některé kočičí fousky vypadají jako velký knír gentlemana, jiné jsou decentní. Ať už mají tyto kočičí štětiny jakoukoli podobu, jsou mnohem víc než pouhým doplňkem. Kočky by bez nich jen těžko dokázaly mnohé ze svých obdivuhodných výkonů.

Jsou silnější než chlupy

Fousky, kterým se také říká hmatové chlupy, jsou dvakrát až třikrát silnější než běžná kočičí srst a mají třikrát hlubší kořínky, píše web TreeHugger. Těm, které se nacházejí po obou stranách tlamy, se říká mystaciální fousky, ale mají je také na čelistech, nad očima, v blízkosti uší a na zadní straně předních končetin. Zkrátka na všech místech, kde by kočka potřebovala získávat informace o svém okolí, v divočině i o kořisti.

Kočky mají určitý počet mystaciálních vousů

Kočky mají obvykle 24 mystaciálních vousků. 12 na každé tváři, uspořádaných ve čtyřech vodorovných řadách po třech. Jsou to nejdelší z obličejových hmatových chlupů, a i když některé kočky jich mohou mít více než 24, celkový počet by měl být vždy sudý. Je důležité, aby byly vousky rozmístěny symetricky na obou stranách obličeje, aby kočka mohla přesně vnímat své okolí.

Jsou citlivé

Na rozdíl od lidské srsti jsou kočičí vousy hluboko usazené a propojené s nervovým systémem. Konce těchto keratinových vláken jsou vybaveny smyslovými orgány zvanými proprioceptory, které vysílají zprávy do mozku a pomáhají kočce určit vzdálenost, směr a dokonce i strukturu povrchu předmětu. Jsou podobné lidskému čichu nebo zraku, a proto by se kočce nikdy neměly stříhat vousy.

Kočky mohou mít z fousků stres

Kočičí fousky jsou tak citlivé, že pokud musí kočka používat úzkou misku na jídlo nebo vodu, může tlak na její hmatové chlupy způsobit tzv. fouskový stres. Tento druh stresu je často důsledkem toho, že kočičí fousky narážejí na stěny misky. Pokud vaše kočka vybírá jídlo tlapkou nebo ho při jídle shazuje na podlahu, zvažte pořízení širší misky.

Velikost fousků odpovídá velikosti kočky

Kočičí fousky jsou úměrné šířce jejího těla. Kočka podle nich pozná, zda se vejde do úzkých prostor. Obecně platí, že čím je kočka baculatější nebo huňatější, tím má delší vousy. Mainská mývalí kočka může mít vousy dlouhé až šest centimetrů, zatímco pro téměř bezsrstou cornish rex jsou typické extrémně krátké a kudrnaté.

Vousy na nohou pomáhají při lovu

Pokud kočka používá vousky na obličeji k určování velikosti prostoru a k detekci objektů, k čemu jí potom slouží vousky na nohou? Smyslové úpony umístěné na zadní straně předních nohou, na spodní straně zápěstí, se nazývají karpální vousky. Pomáhají kočce šplhat po stromech a zabíjet kořist. Když drží v předních tlapkách například myš, tyto vousky kočce napovídají, zda se její úlovek ještě hýbe a zda je v pozici vhodné pro uštědření smrtelného kousnutí.

Kočky jimi mohou pohybovat

Každý mystaciální vousek je spojen se svalovým závěsem, který kočce umožňuje pohybovat jimi samostatně. Stejně tak velké svaly obklopující vousky slouží k tomu, aby jimi kočka pohybovala jako jedním celkem. Kočka může při lovu nebo zívání fousky rozvěsit nebo nasměrovat dopředu. Mohou být také staženy zpět k tvářím kočky.

Fousky prozrazují kočičí náladu

Uvolněné a svěšené fousky, které směřují do stran kočičího obličeje, ukazují na spokojené zvíře, ale kočka, jejíž fousky jsou stažené dozadu, je podle Melbournské univerzity pravděpodobně vystrašená. Předsunutá poloha fousků se vztyčenýma ušima směřujícíma dopředu může znamenat ostražitost, zatímco předsunutá poloha fousků s ušima dozadu je obvykle známkou agrese.

Vypadávají

Vousy by se nikdy neměly stříhat, ale stejně jako srst procházejí přirozenými fázemi růstu, klidu a línání. Najít tu a tam po domě ztracený fousek je zcela normální. Pokud si však všimnete náhlého zvýšení počtu vypadaných vousků, může to znamenat, že vaše kočka trpí alergií, infekcí, úrazem nebo kočičím akné.

Zdroj: treehugger.com