Vítejte v divočině. Podívejte se, jak tento pakůň unikl dvěma nenasytným lvům

Přidat na Seznam.cz

Následující video zobrazuje útěk extrémně mrštného pakoně před dvěma nenasytnými lvy. Netrvá to ale dlouho a v jeho blízkosti se objeví smečka dalších šelem. Podaří se pakoni utéct?

Velkolepý útěk pakoně

Pokud jste pakoně ještě neviděli, představte si je jako jakési mohutné antilopy, popisuje pakoně A-Z-Animals. Tato zvířata žijí ve stádech na travnatých pláních a křovinami porostlých savanách Afriky, kde se živí převážně trávou. Pakoně patří do čeledi skotu, kam se řadí i buvoli a krávy, i když na rozdíl od našich domácích plemen jsou vlastně ohrožení. Dobrou zprávou je, že jejich počet vzrostl z 250 000 v roce 1960 na přibližně 1,5 milionu v roce 2020.
Tento konkrétní pakůň uvízl mezi smečkou lvů a řekou, ale s obojím si nějak poradil, což je projevem úžasné odvahy a mrštnosti tohoto zvířete. Nejprve skočí nad dvě lvice, čímž je překvapí, aby následně unikl dalšímu pokusu o polapení dalších lvů. Ve zpomaleném záběru je vidět, jak se jedna ze lvic snaží chytit pakoně tím, že také vyskočí do vzduchu, ale nepodaří se jí to a je kopnuta do hlavy a odhozena dozadu.

Neskutečně mrštné zvíře

Pakoni mají řadu schopností, které jim pomáhají vyhýbat se predátorům. Samci i samice mají rohy a jsou velmi energičtí a mrštní. Protože pakoně mohou běžet rychlostí až 80 km/h, není snadné je dostihnout.
Když se cítí ohrožení, shromáždí do skupiny, dupou po zemi a hlasitě volají, aby se navzájem varovali a predátora odradili. Ve skupině je těžké je ulovit, proto se lvi snaží oddělit jednoho jedince. I když, jak vidíme zde, ani to není vždy úspěšné.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube