Vousatý gigant našich vod: Kdo je sumec velký?

Přidat na Seznam.cz

Je naší největší rybou. Vyznačuje se protáhlým tělem bez šupin, výraznou tlamou a dlouhými vousy. To je sumec velký (Silurus glanis). Na jednu stranu strašidelná ryba, ale na druhou pak naprosto úžasný živočich našich vod. Co o této fascinující rybě víme?

Skutečný obr

Sumec je v našich vodách opravdovým gigantem. Váha sumců se pohybuje do 90 kg (i když někdy se uvádí až 200 kg!). Dorůstá délky 2 metrů, nicméně rekordman, který byl ulovený v 19. století v Dněpru, měl dosahovat úctyhodné délky 4,57 metru! Když to srovnáme například s metrovým bolenem dravým (Aspius aspius), tak musíme uznat, že jde o hodně velkou rybu.

Narazit na sumce velkého můžeme například ve vodních nádržích či v hlubších úsecích řek s členitým dnem. Někdy se mu také říká „dunajský sumec“ – to proto, že původním domovem tohoto obra bylo povodí Dunaje. Dnes se vyskytuje prakticky po celé Evropě.

Osamělý jezdec i starostlivý rodič

Sumci tráví většinu času o samotě. Čeká u dna, kde téměř splývá s povrchem. Pohybuje se pak především v noci.

Samičky sumců nás mohou zarazit svou starostlivostí: svých až 30 000 jiker po nakladení hlídá, dokud se nevylíhnou. Jikry se většinou nalézají v bohatě prorostlých mělkých vodách.

Vousatý predátor na vrcholku řetězce

Asi není překvapivé, že ryba o rozměrech sumce je dravcem. Je také pro lov v našich kalných vodách dokonale vybaven: ony slavné vousy totiž opravdu nejsou módním výstřelkem, ale promyšleným nástrojem na orientaci v temné vodě!

Vousy jsou totiž plná nervových zakončení a tedy extrémně citlivé. Dokonce mají funkci chuťových senzorů! může nás také zarazit jejich skutečný počet. Při zběžném pohledu na sumce velkého bychom řekli, že má jeden pár vousů, ve skutečnosti má ale páry tři.

Jeho kořistí jsou korýši, ryby, obojživelníci, vodní ptáci a dokonce menší savci! Proto je třeba dávat pozor na naše čtyřnohé miláčky, protože menší psi by se mohli snadno stát sumcovou svačinkou…

Jak to vlastně vypadá, když sumec loví? Podívejte se na video sumce lovícího kapra:

Strašliví lidožrouti?

Podle webu Outdoor Skilled existuje určité povědomí o nebezpečných sumcích. Objevují se vyprávění o lidských ostatcích v zažívacích traktech obrovských ryb a dokonce i příběhy o útocích na lidi. Realita je ale jinde, sumec velký není člověku zvlášť nebezpečný. Může ovšem zaútočit v případě, že se cítí ohrožený. Kousnutí však příliš škody nenadělá, sumec sice má zuby, ale nijak zvlášť ostré.

Nevíme ovšem nic o tom, že by sumci žrali lidi. Případy, kdy to tak bylo vykládáno, byly vyvráceny. Může však člověka poranit omylem, neboť má ostré ploutve.

Jak vypadá útok sumce na člověka nám ukáže následující video. Je nicméně dobré připomenout, že lidští aktéři na videích povětšinou nejsou bez viny: svým chováním sumce k útoku vlastně dotlačili.

Rybí Metuzalém

Zvlášť překvapivý může být věk, kterého se sumci dožívají. Naše největší ryba se totiž může dožít věku až osmdesáti let! Bohužel se však kvůli intenzivnímu rybolovu většina sumců takového věku nedožije…

Zdroj: ANDĚRA, Miloš. Atlas fauny České republiky. Ilustroval Jan SOVÁK, Velká obrazová encyklopedie rybaření: [ryby, vybavení a techniky sladkovodního a mořského sportovního rybolovu]Svět zvířat: velká obrazová encyklopedie, 1000 ryb, Svět zvířat: velká obrazová encyklopedie. Přeložil Helena KHOLOVÁ, přeložil Jana KRAUSOVÁ, přeložil Soňa ŠTRBÁŇOVÁ, outdoorskilled.com, aktivnirybolov.cz