Vydrař – psí plemeno, které bylo vyšlechtěno pro lov vyder, které decimovaly ryby v anglických řekách

Přidat na Seznam.cz

Vydrař je lovecké plemeno s drsnou srstí, která je odolná proti vodě. Dnes už je ale jeho lovecká kariéra u konce a stal se z něj miláček výstav a rodinný lidumil. Nehodí se ale pro každého, protože navzdory své milující povaze bývá tvrdohlavý a neposlušný. Na výchovu se musí důsledně, pak se vydrař dokáže mnoho věcí naučit a může být skvělým společníkem.

Plemeno vyšlechtěné k lovu vyder

Vydrař pochází z Anglie, kde byl vyšlechtěn pro lov vyder, které decimovaly ryby v anglických řekách. Lov vyder patřilo hlavně mezi záliby šlechty. Vydraři se osvědčili jako psi, kteří jsou schopní pronásledovat vydru na souši i ve vodě.

Odolná srst vůči vodě a plovací blány mezi prsty spolu s odhodláním a touze vyhovět pánům udělala z vydraře dokonalého lovce vyder. Tak dokonalého, že byla v roce 1982 vyhlášena vydra jako chráněná a jejich lov se stal nezákonn. Mnoho lidí na to reagovalo likvidací vlastních smeček psů. Naštěstí dvě smečky zůstaly a plemeno našlo využití jako rodinný a výstavní pes.

Pes, který má lov v krvi

Vydraře musíte cvičit pevnou rukou. Potřebuje hodně pohybu a nesmíte zapomenout, že byl šlechtěn k lovu. Proto ho mějte na procházkách na očích, může se zapomenout a jakmile zavětří zvěř, vyrazí za ní. Doporučuje se nepouštět vydraře z vodítka tam, kde nemáte přehled o terénu. Na zahradě si pohyb užívá také, chce to ale mít dobrý plot. Když bude mít vydrař dostatečně aktivní vyžití, doma bude klidný jako beránek.

Vydrař patří k plemenům s pevným zdravím

Vydraři bývají obecně zdraví, ale existují nemoci, ke kterým je toto plemeno náchylnější než plemena jiná. Udává se zvýšené riziko dysplazie kyčelního kloubu, hypotyreózy a trombocytopenie. Jako u každého většího psa si musíte dát pozor na torzi žaludku, ke které může dojít, když se pes bezprostředně po jídle pustí do pohybových aktivit.

Zdroj: DogTime