Vzácný chápan hnědohlavý se narodil v britské zoo

Přidat na Seznam.cz

Chovatelé našli v zoologické zahradě ve Velké Británii novorozené mládě této opičky, kterou právě kolébala její matka. Toto nové mládě v Zoo Chester je druh chápana hnědohlavého a rodiči jsou jedenáctiletá matka Kiara a dvaatřicetiletý otec Popoyan.

Milovaný jedináček chápaní rodiny

Tento druh chápane se vyskytuje především v Kolumbii a Panamě. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je klasifikuje jako zranitelné a hrozí jim vyhynutí, píše web TreeHugger.

Kiara je opravdu starostlivá a ochranitelská máma. Nosila ji u sebe a neustále kontroluje svého milovaného přírůstka,” říká Nick Davis, zástupce kurátora savců a odborník na primatologii v zoo. “Je to zkušená máma, takže mateřství je pro ni opravdu přirozené, a v jejím chování k mláděti pozorujeme všechny správné známky. Zatím drží mládě v blízkosti, dokud nezíská sílu a sebedůvěru, aby si mohlo samostatně hledat potravu a šplhat.”

Ohrožený druh

Vědci se domnívají, že jejich populace klesla za poslední tři generace, tedy za 45 let, o 30 % nebo více. Opice jsou ohroženy neustálým úbytkem svého prostředí v deštných pralesích a také lovem pro účely bushmeatu a obchodu s domácími zvířaty. Vzácné mládě primáta podporuje mezinárodní chovatelský program, který má podle zoo pomoci chránit tento druh.

Kolumbijské opice vorvaně černohlavé jsou ohroženy vyhynutím, a tak je vzácný přírůstek Kiara skvělým doplňkem mezinárodního chovného programu pro tento druh,” uvedl Davis v prohlášení. “Je fantastické vidět, jak Kiara své nové mládě pečlivě kolébá a do mateřství vklouzla přímo po hlavě. Mládě se začne odvažovat zhruba po 6 měsících, ale v blízkosti mámy zůstane ještě asi 12 měsíců, kdy bude dostatečně silné a sebevědomé, aby si samo hledalo potravu a šplhalo.”

Chovatelé zatím neznají pohlaví mláděte, ale budou schopni určit, zda se jedná o samce nebo samici, jakmile mládě začne za několik měsíců opouštět matku.

Zdroj: treehugger.com