Vzácný dinosauří pták trpělivě čeká na partnera, aby zachránil svůj druh

Přidat na Seznam.cz

Extrémně vzácný dinosauří pták, jediný svého druhu, trpělivě čeká na celoživotního partnera, který by pomohl zachránit celý ptačí druh, uvádí portál Tech and Science.

Samice člunozobce afrického nedávno dorazila do Devonu (Anglie) v rámci mezinárodního chovného programu na záchranu svého druhu. Tento jedinečně vypadající pták je jen jedním z 11 jedinců na světě, kteří jsou v současné době v zajetí, a nyní jediným ve Velké Británii. Jsou monogamní a obvykle odchovávají pouze jedno mládě, takže v kombinaci s hrozbami vyplývajícími z klimatických změn jde o druh, který je masivně ohrožen.

Nádherný pták se se svými ošetřovateli zdravil projevy úklony a roztahováním křídel, což je běžný namlouvací rituál. Samice byla převezena do Velké Británie, kde bude čekat, než se v rámci chovného programu podaří získat samce, aby se pár mohl spojit a zplodit tolik potřebné potomstvo.

Jde o to, že ve volné přírodě zbývá už jen 3 000 až 5 000 jedinců, a to není vůbec velké číslo. Běžně měří tito ptáci 122 cm a váží 12 kg, mají rozpětí křídel 244 cm a jeden z největších a nejneobvyklejších zobáků v ptačím světě. Člunozobci jsou doma v bažinách a močálech východní Afriky, kde loví ryby a drobné bezobratlé. Jejich průměrná délka života je 35 let!

Kvůli zemědělským praktikám, jako je vylévání chemikálií do řek, intenzivnímu zemědělství a samozřejmě klimatickým změnám, docházejí člunozobcům místa, kam se můžou uchýlit. Žijí v zemích střední a východní Afriky, jako je Uganda, Zambie, Tanzanie, které jsou náchylné k delším obdobím sucha, takže je zde obrovská intenzita zvířat a lidí, kteří musí soupeřit o stejné prostředí.

Zdroj: newsweek.com, Wikipedia, YouTube