Zahradní ráj zvířat: Naučte se budovat pítka pro ptáky, krmítka a utajené úkryty!
Naše zahrady nejsou jen domovem pestrobarevného kvítí, okrasných keřů a sezónního ovoce či zeleniny. Zahrady jsou především domovem celé řady zástupců ze zvířecí říše. Jelikož je jejich přítomnost nezbytná pro to, aby zahrada prosperovala, měl by každý udělat maximum, aby se jim na ní dařilo.
Pítka jsou nezbytností
Některé druhy ptáků sice přijímají tekutiny ve formě dužnatých plodů, ale pokud na našich zahradách nic neroste, přijde vhod pítko. To slouží nejen k tomu, aby se zde ptactvo posilnilo, ale během letních pařáků slouží také k ochlazení. Jako pítko může sloužit prakticky cokoliv, ale můžete si hotové pítko také zakoupit. Pokud máte nějakého domácího mazlíčka, který má přístup na zahradu, vhod vám přijde pítko na vysoké tyči, zejména pokud máte kočku.
Nezapomínejte se však o pítko také starat. Pravidelně ho čistěte, aby se v něm neusazovaly řasy a vyměňujte vodu.
Krmítko pro ptáky
Kromě toho, že krmítko pomáhá ptákům s obživou, plní také funkci estetickou a slouží jim také jako útočiště před ne příliš vlídným počasím. Krmítko byste měli umístit do míst, kam se nedostanou nejen kočky, ale i další predátoři. Pokud se rozhodnete ptáky krmit, nabídněte jim trvanlivé krmivo nebo na zahradu vysaďte keře, jejichž plody na nich zůstávají i v zimě. Ptákům vhod přijdou například jeřabiny, hloh, rakytník či svída. Naopak se vyhněte plesnivému krmivu, či zbytkům od oběda. Vyhýbejte se i cukrovinkám, jako jsou rozinky, sušenky či dort.
Jak vyrobit ptačí budku
Výroba ptačí budky je oblíbená činnost, do které se můžete pustit i se svými ratolestmi. Jak ale takovou budku vyrobit?
Dřevo je nejlepší volbou
Při výrobě ptačí budky nejlepší volbou je dřevo či lepené dřevěné desky. To proto, že dřevo dýchá a dobře izoluje. Zapomeňte tak na plast nebo studený kov. Abyste do budoucna předešli problémům s kroucením dřeva, ujistěte se, že je dřevo řádně vyschlé.
Vhodné rozměry
Ideální rozměry pro ptačí budku jsou 12 x 12 či 12 x 14 cm. Dostatečně velký prostor je důležitý nejen pro správný vývin peří, ale také pro tvorbu hnízda. Rozměry však také závisí na tom, jaký druh opeřenců chcete hostit. Zmíněné rozměry jsou nejvhodnější pro sýkorky, ale brhlíci preferují větší prostor alespoň o velikosti 20 x 20 cm.
Velikost otvoru
I velikost vletového otvoru se odvíjí od ptačího druhu. Průměr 32-35 mm je univerzální velikost ideální pro téměř všechny druhy ptactva. Menší průměr 25-28 mm umožňuje přístup pouze malým sýkorkám.
Způsob otvírání
Při výrobě ptačí budky vezměte v potaz také fakt, že ji budete muset čistit. Proto se zamyslete nad způsobem otvírání budky. Můžete tak například vsadit na otevírací čelní stěnu, boční stěnu či otvírací střechu.

Útočiště pro ježky
Na většině zahradách žijí nejen ptáci. Často můžete narazit také na ježka, který je pro vaši zahradu rovněž důležitým obyvatelem, neboť se živí otravným hmyzem. Jelikož jsou ježci opravdu plaší tvorové, do klidné části zahrady umístěte hromadu silných větví, které posypte suchým listím. Pokud se po ježčím příbytku začne plazit plevel, nechte ho tam.
Hmyzí hotel
Bez hmyzu by naše zahrady neprosperovaly. Pokud by na naší planetě najednou všechen hmyz vymizel, došlo by k enviromentálnímu kolapsu. A řeč není jen o včelách, ale také o čmelácích či beruškách a řadě dalších broučcích. Hmyzí hotel může kromě úkrytu posloužit také jako místo ke kladení vajíček a následnému vývoji larev.
I hmyzí hotel si zvládnete postavit svépomocí. Postačí vám suchý mech, šišky, seno, sláma a duté cihly nebo provrtané chemicky neošetřené dřevo. Dřevo poskytuje útočiště pro larvy různých druhů hmyzu. Hloubka hmyzího hotelu by měla být alespoň 15 cm a otevřené strany hotelu by měly být pokryté pletivem. To proto, aby se z hmyzího hotelu nestal švédský stůl pro ptactvo. Pokud si však na stavbu netroufáte sami, zakoupit můžete již hotový příbytek.
Na co si dát pozor
Jestliže chcete ze zahrady vytvořit prostředí vlídné ke všem druhům zvířat, dejte si pozor na to, jakými prostředky rostliny ošetřujete. V případě, že se snažíte zbavit otravného a žravého hmyzu, můžete použít prostředky, kterými ale bohužel a omylem zlikvidujete užitečný hmyz. Pečlivě si proto čtěte složení těchto produktů. A totéž platí i o krmení. Pokud chcete živočichům na vaší zahradě přilepšit, dejte si pozor na to, čím je krmíte. Ve všech případech se ale vyvarujte tomu, abyste zvířatům dávali zbytky od večeře či sladké cukrovinky nebo dokonce pečivo. I pouhé jedno zrnko soli na rohlíku může být pro některé druhy smrtelné.
Zdroj: izahradkar.cz, birdlife.cz, Youtube