Žárlí kočky? Ne tak úplně jako my, ale jejich emoce jsou podobné

Přidat na Seznam.cz

Jde spíše o to, co vaše kočka vnímá, že potřebuje nebo chce. Když se naši kočičí kamarádi náhle chovají podivně v blízkosti jiného zvířete nebo nového dítěte v domácnosti, je až příliš snadné se ptát: “Žárlí kočky?”.

Žárlí kočky?

Některé studie naznačují, že mnoho zvířat, zejména našich domácích mazlíčků, je plně schopno prožívat empatii a smutek, připomíná DailyPaws. Je tedy logické, že toužebná povaha lidské žárlivosti není zcela vyloučena ani u kočkovitých šelem. Pokud si všimnou, že se více věnujete psovi a dáváte mu svačinu nebo máte na klíně malého človíčka, který zvláštně voní, v jejich mysli se v tu chvíli objeví: „Chci to, co mají oni“.

Příznaky žárlivosti u koček

Když vaše kočka vidí, že nějaké jiné zvíře dostává něco, co chce a nedostává, může se skutečně pokusit šikanovat toto zvíře, aby se této věci vzdalo. Frustraci by také mohla projevovat kousáním vás nebo jiného zvířete nebo mňoukáním více než obvykle, a to jak v danou dobu, tak i během dne a noci.

Žárlí kočky na jiné kočky? Někdy ano, zejména pokud vnímají, že je například novému kotěti věnováno více pozornosti, nebo v domácnostech s více kočkovitými šelmami. Koneckonců, na nejvyšším bidýlku kočičího stromu je jen tolik místa, kolik je potřeba. V důsledku toho může být jeho úzkost a stres zvýšený, takže si můžete všimnout dalšího nežádoucího chování, např.:

  • Značkování teritoria
  • Spaní ve svém záchodě
  • Boj o potravu nebo jiné zdroje

Je pochopitelné, že vaše kočka chce vládnout mezi ostatními kočkovitými šelmami, ale žárlí kočky také na mladá štěňata nebo psy? Je to možné, zejména pokud nebyly řádně seznámeny.

Žárlí kočky na děti?

Často nejde ani tak o žárlivost, jako spíše o to, že váš chlupáč je jednoduše zmatený z cizích pachů, neobvyklých zvuků a nečekaných pohybů, které přicházejí od tohoto neznámého tvora v domě. Drastická změna rutiny ovlivňuje i vaši kočičku.

Až se budete přizpůsobovat vy, pomozte se přizpůsobit i své kočičce. Zachovejte plán krmení, dodržujte pravidelné hraní a poskytněte mu spoustu nenápadných příležitostí, aby se s vaším dítětem postupně seznamovalo, jak se bude cítit dobře. Buďte si jisti, že se spolu pravděpodobně budou mazlit co nevidět.

Jak předcházet žárlivosti u koček

Dejte kočce možnost volby a rozhodování. Pokud jde o interakci mezi kočkou a člověkem, je zásadní pro budování důvěry a kočičího blaha. Vytvořte základ bezpečí a dbejte na to, abyste dělali věci tak, jak to má vaše kočka ráda, například vhodné hlazení, všímejte si zpráv, které vysílá řečí těla, a respektujte její hranice.

To platí i pro jejich interakce s jinými zvířaty. Dávejte pozor na to, abyste jednomu zvířeti dali něco, co by kočka chtěla, a ujistěte se, že dostanou svůj díl,” dodává. To je důležité zejména v domácnostech s více kočkami, kde mohou spory o zdroje způsobit vážné boje.”

Nakonec naplánujte různé aktivity pro duševní a fyzické obohacení, které vám pomohou ještě více se s kočkou sblížit. Díky tomu bude vaší kočičce jedno, jaké pamlsky hodíte psovi, bude mít důvěru ve vaši vzájemnou lásku.

Zdroj: dailypaws.com, uco.es