Zebra se pokouší uniknout tlupě krokodýlů. Výsledek je neznámý

Přidat na Seznam.cz

Zebry jsou společenská zvířata. Žijí ve stádech, která mohou čítat 10 až 100 kusů. Bývají často potravou pro lvy, levharty, hyeny nebo divoké psy. Mají však vynikající sluch a čich, které jim pomáhají odhalit predátory dříve, než se k nim příliš přiblíží.

Utíkej, zebro, utíkej

Zebra na níže přiloženém videu je obrovská bojovnice, uvádí A-Z-Animals. Záběr začíná v momentě, kde je toto zvíře vidět ve vodním toku, kde kolem sebe kope kopyty, aby odehnala hladové krokodýly. Ti se však nenechají odradit a rozhodně neplánují to, že by si nechali zebru jen tak utéct. V jednom okamžiku je dokonce vidět i to, že na sobě má zebra několik zranění. O pár vteřin později se podaří zebře otočit a namíří si to o pár kroků dál.

A právě zde video bohužel končí, tudíž je osud zebry zcela neznámý. Vzhledem ale k převaze krokodýlů není těžké si domyslet, jak zvíře skončilo. Ale třeba se štěstí postavilo na stranu zebry a té se nakonec podařilo z pasti utéct.

Pruhy jako ochranný systém

Pruhy zebry ztěžují predátorům, aby na ni dobře viděli. Když predátor uvidí zebru, může zprvu vidět jen část jejího těla. To může způsobit potíže při posuzování, jak rychle se zvíře pohybuje a jak je daleko. Pruhy také ztěžují predátorovi přesné určení místa, kde má zebra hlavu a nohy, což ztěžuje chycení kořisti.

Zajímavé je, že pruhy u zeber nejsou podobné. Naopak, jsou pro každou zebru jedinečné a lze je využít k identifikaci.

Krom toho jsou tyto tvorové také rychlí běžci a mohou dosáhnout rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. Je to proto, že mají silné zadní nohy a pevná kopyta, která jim pomáhají běhat po všech terénech, včetně písku a skal, ale také používají svá kopyta jako zbraň proti predátorům nebo jiným zvířatům, která je ohrožují.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube