Želva obrovská ohromila vědce tím, že snědla mládě ptáka

Přidat na Seznam.cz

Vědci na Seychelách poprvé zdokumentovali, jak velký obojživelník pronásleduje a požírá mládě. Tento pohled na želvu překvapil snad všechny přítomné.

Jsou želvy skutečně býložravé?

Nedávná událost přiměla vědce k zamyšlení, zda jsou želvy obrovské tak býložravé, jak se dosud myslelo, píše web SmithsonianMag. Vědci na Seychelách poprvé zdokumentovali, jak želva obrovská pronásleduje a požírá mládě rybáka.

Je to naprosto překvapivé a docela děsivé,“ říká autor studie Justin Gerlach, ekolog z Peterhouse v anglickém Cambridgi. „Želva tohoto ptáka záměrně pronásleduje, zabije ho a pak ho sežere. Takže ano, je to lov.“

Než se vědci na ostrově Frégate na Seychelách stali v červenci 2020 svědky této události, byly želvy obrovské považovány za oddané býložravce. Na Seychelách a Galapágách se mohou dožívat více než 150 let a dorůstají hmotnosti přes 500 kg, přičemž se živí stravou složenou z travin a dřevin. Ačkoli je známo, že tito plazi občas chroupou i jiné než rostlinné produkty, jako jsou odhozené mušle a zbytky kostí, vědci nepředpokládali, že by někdo z nich pozřel živého ptáka.

Želvy lovkyně

„Nikdo nikdy po takovém druhu želv nepátral, protože proč by to dělal? Želvy neloví,“ říká Gerlach. „Přece nebudete jen tak ztrácet čas hledáním lovící želvy.“

Na videu, které natočila Gerlachova spoluautorka Anna Zora, se samice želvy obrovské plíží k mláděti ptáka sedícímu na kládě. Když je želva dost blízko, pták se ji pokusí odradit máváním křídly a klováním do obličeje. Želva ale vyrazí vpřed, skočí mláděti na hlavu a o několik okamžiků později ho celé spolkne.

„Opravdu to ukazuje, že na základě prostého pozorování můžeme stále objevit opravdu nečekané věci,“ říká Gerlach o chování želvy. „Želva se dívala přímo na rybáka a cílevědomě k němu kráčela. Bylo to velmi, velmi zvláštní a naprosto odlišné od běžného chování želv.“

Ostrovní prostředí bývá chudé na potravu bohatou na vápník, který samice potřebují pro svou vaječnou skořápku. Přestože byla želva po celou dobu setkání neohrabaná, byla motivována získat potravu s vysokým obsahem bílkovin a vápníku.

Zdroj: smithsonianmag.com