Zvířata v mytologii: Zeus se podle pověstí dokázal proměnit v bílého býka

Přidat na Seznam.cz

Pradávné příběhy se hemží šelmami, ptáky i tvory, které bychom dnes sotva potkali v reálném světě. Bohové se v nich mění v dravé orly, něžné labutě nebo býky, zatímco běžná zvířata na oplátku dostávají lidské vlastnosti, hlas i duši.

Co lidi tolik fascinuje na kočkách táhnoucích nebeský vůz bohyně lásky? Proč Zeus raději přiletěl v peří, než aby sestoupil v přirozené podobě? A jak to, že zvířecí podoby božstev přežily tisíce let, i když se střídaly říše a měnila lidská víra? Pojďme se podívat, jak mocný a barvitý bestiář provází mytologii od severu k jihu.

Božské metamorfózy: Když se bohové stávají zvířaty

Řecký pantheon je na proměny nejbohatší. Vůdce olympských, Zeus, má v tomhle směru skoro rekord – proměnil se v býka, aby unesl Európé, v labuť, když sváděl Lédu, i v orlího krále, jenž hrdě vládne nebi. Vedle něj vyniká Apollón, který na první dobrou připomene slunce, nicméně pod mořskou hladinou se jednou zjevil jako delfín a bezpečně dovedl krétské námořníky do zátoky budoucích Delf. Poseidón si liboval ve hřívách – při svádění Démétry cválal v kůži stříbrolesklého hřebce.

Ani severský panteon nezůstává pozadu. Loki je chodící (a létající) definice metamorfózy – měnil se v lososa, klisnu, dokonce i v mouchu, když potřeboval špehovat trpaslíky. Odin, bůh moudrosti, dokázal putovat světem nejčastěji v přestrojení za vysokého šediváka, ale uměl se ztratit i ve stínu vlků Geriho a Frekiho.

Socha Dia
Řecký bůh Zeus měl opravdu široký repertoár zvířecích podob, zdroj: Shutterstock

Zvířecí doprovod severských bohyň: Freyja a její kočky

Freyja, paní lásky, plodnosti a bitevní zuřivosti, kočky doslova zbožňovala. Dvojice obrovských, načechraných míc se jmény Bygul a Trjegul táhla její zlatý vůz a prý byly tak zuřivě věrné, že od sebe neodtrhly dráp, ani když se s bohyní řítila do válečného bolehlavu. K tomu přidejme sokolí plášť, jenž dovoloval Freyje proletět se nad Midgardem jako dravý pták, a máme bohyni, která zkrátka ví, jak sladit módu se zvířecí elegancí. Zapomínat se nesmí ani na kance Hildisvíniho – věrného společníka v míru i boji, jenž se blýskal štětinami jako bronzovým pancířem.

Egypt: Bohové se zvířecí tváří

U Nilu šli bohové na věc jinak – místo občasné proměny rovnou nosili zvířecí hlavy. Horus se dívá na svět očima sokola a stává se strážcem faraónů. Anúbis s černou šakalí maskou hlídá mrtvé při cestě podsvětím. Ibisí Thovt stojí nad písmem a vědou, zatímco kočičí Bastet ukazuje, že ostře zakončené drápky a laskavá náruč se nevylučují. Tady platí jednoduchá rovnice: vyber si zvíře a dostaneš jeho esenci v božské superverzi.

Indie: Višnu a jeho zvířecí avatáry

Indický epos Mahábhárata a Purány popisují, jak se Višnu zjevuje, když je svět v úzkých. A často volí zvířecí kabát. První avatár Matsja je gigantická ryba, která zachránila prapočátky života před potopou. Varaha, mohutný kanec, vydupal démony i s bahnem z oceánského dna a vynesl zpět ztracenou Zemi. Mimo hlavní inkarnace stojí ještě stovky lokálních příběhů – každý kout Indie přidává vlastní zvířecí linku.

Moudrost a lest: Zvířata v keltských a slovanských legendách

Keltská Morrígan se ráda mění v havrana a sedá nad bojiště, aby šeptala o vítězství i zkáze. Cernunnos, tajemný pán lesa, nosí na hlavě paroží jeleního krále a připomíná, že cyklus života běží v rytmu ročních dob. U Slovanů číhá Veles – bůh podsvětí a hospodářství, který se plazí v podobě hada nebo se tyčí jako obrovský medvěd, když jde bránit stáda před Perunovým bleskem. Všude, kam se podíváme, zvíře funguje jako vizitka síly, vychytralosti nebo skryté magie.

Poselství mýtů: Proč zvířata stále mluví k lidem

Dnešní čtenář možná nevěří na polobohy, ale symbolika přežila do moderny. Orlí siluety zdobí státní znaky, kočičí elegance prodává voňavky, lví hlavy hlídají bankovní domy. Jinými slovy, příběhy, v nichž božstvo použilo zvířecí tvář, nás učí číst vlastnosti fauny jako zrcadlo lidských tužeb a strachů. Když se Zeus vznese na křídlech orla, vypráví o moci a nedosažitelné výši. Když Freyja pohladí kočku, připomíná, že něha i ostré drápky patří k životu v jednom balíčku.

Myšlenky dávných vypravěčů tak nezapadají prachem. V každé dětské knížce, kde mluví liška, a v každém filmu, kde hrdina nese erb se zvířetem, žije odkaz bohů, kteří kdysi dávno seskakovali z nebes přímo do tlapek a pařátů svých oblíbených tvorů. Ať už jde o labuť na jezeře, sokola nad pouští nebo kance v lesní mlze, zvířata v mytologii nám šeptají, že svět je možná složitý, ale dodnes v něm buší srdce dávných mýtů.

Zdroje: medium.com, learnreligions.com, wikipedia.org, Fandom