Pes je nejstarším společníkem člověka. Naše společná historie začala nejméně 11 000 let nazpět

Přidat na Seznam.cz

Studie DNA ze starodávných fosilií psů ukazují, že tato zvířata jsou našimi nejstaršími společníky a byla nejprve domestikována lidmi, než jakýkoli jiný druh. Vědci zjistili, že již před 11 tisíci lety bylo pět různých druhů psů a naši psí společníci byli rozšířeni na severní polokouli.

Lidé a psi mají dlouhou společnou historii. Podrobnosti o tom, jak to začalo, však stále nejsou známy. Nový výzkum vědců z Institutu Francise Cricka, Oxfordské univerzity, Vídeňské univerzity a archeologů z více než 10 zemí vyplňuje některé mezery v historii a poskytuje důkazy doby až 11 000 let nazpět. Před lety, právě na konci poslední doby ledové, existovalo nejméně pět odlišných psích genetických linií.

Popis výzkumu byl publikován v časopise Science.

Pes – nejlepší přítel člověka
Výzkumný tým pracující na společné historii člověka a psa oddělil starodávnou DNA z nalezených pozůstatků 27 psů, z nichž nejstarší jsou téměř 11 000 let staré. Analyzované fosilie byly nalezeny v různých oblastech – po celé Evropě, na Středním východě a na Sibiři. Údaje o oddělení byly porovnány s vybranými současnými psími genomy z celého světa.

Vědci zjistili, že v tomto bodě historie, předtím, než bylo domestikováno jakékoli jiné zvíře, již existovalo nejméně pět různých druhů psů s odlišnými genetickými předky. To ukazuje, že psi museli být domestikováni mnohem dříve.

Tento objev odhaluje, že rozmanitost pozorovaná mezi psy v různých částech světa vznikla dříve, než člověk zvládl zemědělství, v době, kdy byli lidé stále lovci a sběrači.

Pohled do minulosti
Víme, že předkem všech domácích psů (Canis familiaris) byl vlk (Canis lupus). Ale když došlo k rozporu mezi psy a vlky, často se o nich horlivě diskutuje. Někteří argumentují, že proces domestikace začal před více než 100 000 lety, ačkoli tato interpretace je docela kontroverzní. Obecně se uznává, že domestikace psů začala mezi 40 a 20 000 lety nazpět. Je možné, že tento proces začal domestikací vlků, kteří se začali připoutávat k lidským osadám.

Nový výzkum zahrnující extrakci a analýzu DNA starodávných psů poskytuje vhled do minulosti a umožňuje vědcům objevovat evoluční změny, ke kterým došlo před mnoha tisíci lety.

Tým to ukázal za posledních 10 000 let, kdyse rané plemena psů mísily dohromady, aby porodily psy, které dnes známe. Například raně evropští psi byli zpočátku různorodí a zdálo se, že pocházejí ze dvou velmi odlišných populací, jedna se týkala středovýchodních psů a druhá sibiřských psů. V určitém okamžiku však byla tato rozmanitost ztracena.

Ačkoli psi, které dnes vidíme, mají tak neobvyklou řadu tvarů a forem, jsou geneticky odvozeni z velmi úzké podmnožiny rozmanitosti, která kdysi existovala, uvedl genetik Anders Bergström z Institutu Francis Crick ve Velké Británii.

Vývoj člověka a psa
Vědci také srovnávali vývoj psů se změnami vývoje člověka, životního stylu a migrace. V mnoha případech došlo ke srovnatelným změnám, které pravděpodobně odrážejí způsob, jakým lidé se svými psy migrovali po celém světě.

Existují však také případy, kdy se historie lidí a psů neshoduje. Například ztráta diverzity, kterou vědci pozorovali u psů v rané Evropě, byla způsobena rozšířením jednoho předka psa, který nahradil jiné populace. Tato událost se neodráží v lidských populacích a zbývá zjistit, co tuto změnu způsobilo.

“Psi jsou náš nejstarší a nejbližší zvířecí partner. Použití DNA starých psů nám ukazuje, jak daleko se naše sdílená historie táhne, a nakonec nám pomůže pochopit, kdy a kde tento hluboký vztah začal,” řekl Greger Larson, spoluautor studie a ředitel výzkumné sítě paleogenomiky a bioarchologie na Oxfordské univerzitě.

I když tato studie poskytuje důležité nové informace o rané historii psí populace a jejich vztahu k člověku, zůstává mnoho otázek. Nejdůležitější z nich se týká domestikace psů. Vědci se stále snaží zjistit, kde a v jakém kulturním kontextu člověk poprvé domestikoval psa.