Boříme předsudky: Pitbulové a děti jdou skvěle k sobě

Přidat na Seznam.cz

Kolem pitbulů coby bojového plemene je mnoho předsudků, zejména tam, kde jsou malé děti. To je ale zcela mylné, protože děti mohou být s pitbuly v bezpečí a naopak – pokud určíte role, i pitbulové mohou být s dětmi v bezpečí. Proto vám nabízíme pět tipů, jak zajistit bezpečnost vašeho pitbula a dětí při společných hrách.

Přesto mít pitbula je v blízkosti dětí je velká zodpovědnost. A ne z důvodů, které si možná myslíte. Psi by děti rozhodně nenapadli, ale samotná situace může vést k mnoha problémům.

Řekněme, že si například malé dítě, řekněme osmileté, hraje s jedním z vašich pitbulů. Aktivní pitbulové si rádi hrají, a mohou se v rámci hry dost rozčilovat. Takže se může stát, že vás pes v zápalu hry dítě srazí nebo mu podrazí nohy a ono si odře ruku…

Je pravděpodobné, že rodiče těchto dětí nebudou nadšení. Ti rozumnější pochopí, že to byla nehoda, ale to nic nemění na tom, že pitbul dítěti ublížil.

Bezpečný kontakt pitbula a dětí

Navzdory tomu, co naznačují všechny články o útocích pitbulů, mohou být pitbulové s dětmi v bezpečí. Používání zdravého rozumu, sledování chování vašich psů a dohlížení na všechny interakce mezi dětmi a vaším pitbulem do značné míry zabrání případným nehodám nebo problémům.

Zde je několik rad, které je třeba mít na paměti, když je váš pes v blízkosti dětí.

Vždy dohlížejte na interakci pitbulů a dětí

Nikdy nenechávejte dítě se psem samotné. To platí pro jakéhokoli psa. Dokonce i když se jedná o štěně. Je to pro bezpečnost dítěte i psa.

Pokud znáte z internetu články o útocích pitbulů, při kterých byly děti zraněny, zmrzačeny nebo v horším případě zabity pitbulem, zjistíte, že v 99 % případů byly ponechány s dotyčným psem nebo psy o samotě.

Používejte zdravý rozum a opatrnost. Zejména malé děti by nikdy neměly být v blízkosti psů bez dozoru.

Sledujte chování dítěte

Sledujte chování dětí. Tato rada se týká spíše bezpečnosti psů než dětí. Děti mohou být brutální a ani při takovém hrubém zacházení nemají dobře vychovaní a zodpovědně vlastnění pitbulové sklony ke kousání nebo „útoku“ v obraně.

Ujistěte se, že každé dítě, které si s vaším psem hraje, ví, jak se k němu chovat. Měly by vědět, že mají psa respektovat, stejně jako ostatní věci, jako jsou hračky, jídlo, voda nebo jejich speciální pelíšek.

Jak moc může být vztah láskyplný, ukazuje toto nové video:

Ujistěte se, že všechny oblíbené předměty a pochoutky vašeho psa jsou z dosahu

Není nad to, když dítě běhá kolem se sušenou tyčinkou v ruce. Nejenže je to ošklivé, ale váš pes bude chtít svůj tyčinkový klacek zpátky a pokusí se ho získat. A přitom si může ukousnout prst nebo dva.

Pro jistotu dejte všechny oblíbené hračky a pamlsky svých psů pryč a tam, kde se k nim děti nemohou dostat.

Abychom si to ujasnili, nebylo by to ze zlého úmyslu nebo zloby, že by pes dostal prst nebo dva. Bylo by to nešťastnou náhodou, nehodou, které lze snadno předejít tím, že takové věci odložíte.

Začněte navštěvovat kurzy poslušnosti

Pokud svého psa ještě necvičíte v základní poslušnosti, začněte co nejdříve. Mít poslušného pitbula vám pomůže, když jsou poblíž děti. O dospělých ani nemluvě. Naučit psa sednout, aby se mohl nechat pohladit, lehnout si, když je trochu hlučný, nebo udělat hloupý trik, aby odlehčil napětí příliš opatrného rodiče, je vždycky skvělý nápad.

Nikdy psa nenuťte do situace, která je mu nepříjemná

Někteří psi se v blízkosti určitých lidí prostě chovají divně. Nenuťte svého psa, aby vás zdravil nebo si hrál s někým, u koho projevuje známky strachu.

Pitbulové jsou extrémně orientovaní na lidi, je poměrně vzácné vidět, že by byli plaší. K vašim dětem se výborně hodí a jsou plnohodnotní a společenští členové rodiny.

Zdroje: peteducate.com, mrpitbull.com, pitbulllovers.com