Poznají psi, kdy umírají? Máme pro vás odpověď

Přidat na Seznam.cz

Každý milovník domácích mazlíčků vám potvrdí, že je nesnesitelné sledovat, jak vaši roztomilí chlupatí kamarádi trpí, zvláště když jsou možná připraveni přejít duhový most. Ale vědí psi, že zemřou? To je existenciální otázka, se kterou se potýkáme i my jako lidé.

Vědí psi, kdy zemřou?

Mohli bychom si myslet, že víme, co se děje v psí mysli, jen díky tomu, jak nám oplácejí naši náklonnost nebo nás zahrnou svou náklonností, píše web DailyPaws. Žena jménem Haylee Bergelandová, zakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Iowa Human-Animal Bond Society, říká, že je těžké zjistit, nakolik pes ke konci svého života chápe nebo cítí, ale některé projevy chování mohou být zřejmější.

Mnoho psů dokonce tráví více času se svými majiteli a zůstávají jim nablízku,” říká Bergelandová. “Jiní psi se zdají být odtažití a chtějí být sami více než obvykle.”

Všimla si také, že někteří psi více kňučí a štěkají, spolu s okamžiky téměř hyperaktivity, ale pak se náhle ztiší a zklidní jako by měli touhu vydat nějakou energii, trochu více se pobavit, ale prostě to nedokáží.

Co dělají psi, když vědí, že umírají?

Vaše pozorování psychických, emocionálních a fyzických příznaků je nedílnou součástí toho, aby poslední dny nebo týdny vašeho nejlepšího chlupatého přítele byly co nejméně stresující. Věnujte pozornost těmto signálům:

  • Snížený zájem o hru nebo sociální interakce
  • Ztráta naučeného chování
  • Nezájem o předchozí činnosti, které je dříve bavily
  • Špatná chuť k jídlu
  • Znečištění domácnosti
  • Změny v cyklu spánku a bdění
  • Noční neklid
  • Pes se už tolik nehýbe

Pokud pes zažívá výrazné fyzické změny, pravděpodobně nebude chápat, co se děje, a bude více stresovaný, úzkostný nebo bojácný. Každý majitel psa by měl být připraven poskytnout svému mazlíčkovi podporu a udělat vše pro to, aby se pes cítil bezpečně.

Pokud chce váš pes zůstat sám, pokud se ho nechcete dotýkat, chodit na procházky nebo si hrát, respektujte to. Ujistěte se, že všichni ve vaší domácnosti dělají totéž. Místo mazlení, spousty mazlení nebo hraní si můžete ukázat, že jste stále s nimi, a podpořit je tím, že jim budete dávat pamlsky, tiše na ně mluvit, chválit je, nabízet jim pohodlná místa ke spánku v domě a udržovat v domě klid. Uklidňující je i něco tak prostého, jako je vaše blízkost a uklidňující hlas.

Především buďte empatičtí. Pochopte, že když se pes blíží ke konci života, jeho chování a osobnost se mohou změnit. Buďte na to připraveni. Teď není čas rozčilovat se kvůli nehodám v domě, nechuti chodit na procházky nebo čemukoli jinému. Buďte tu pro ně.

Zdroj: dailypaws.com