Víte, jak moc dokáží sovy otočit hlavu? Lidé by si zlomili vaz!

Přidat na Seznam.cz

Sovy, které jsou symbolem moudrosti, jsou známé také tím, že dokáží svou hlavu otočit téměř kolem dokola. Ovšem to není vše!

Až dvě stovky druhů žijí po celém světě, vyjma Antarktidy, a jedná se o převážně noční lovce. Žijí osamoceně a pravděpodobně jsou na naší zemi už více jak 60 milionů let. Mají velmi jemné peří, které jim umožňuje zcela tichý let. Charakteristická je pro ně vlastnost otáčet hlavu až o 270°, umí to ale i zleva doprava!

Sýček králičí

Jedná se o poměrně malého dravce, který měří asi 20 centimetrů, váží maximálně 240 gramů a jeho křídla mají rozpětí 50 až 60 centimetrů. Oproti jiným sovám se zdražuje i na zemi, je aktivní také ve dne a vede monogamní život. Oproti jiným ptákům jsou také přizpůsobeni hnízdění v norách, nikoliv na stromě.

Jak můžete vidět, sýček se zdržuje především v suchých oblastech, kde je nízká vegetace. Zajímavý je také jejich rodinný život. Nejen, že jsou tito ptáci monogamní, ale také jsou dobří rodiče. Samice je během hnízdění neustále na vejcích, zatímco samec loví a přináží jí potravu. Již čtyři týdny po vyklubání jsou mláďata schopna létat a opouštět noru, přesto je ale rodiče krmí 1-3 měsíce.

zdroj: abicko, umimefakta, lisagbuckey, atlaszvirat