Žirafí zápasy: Dlouhý krk není jen pro krásný výhled

Přidat na Seznam.cz

Žirafy jsou charakteristické svým dlouhým a štíhlým krkem. Díky němu vidí dál než jakékoliv jiné zvíře. Věděli jste ale, že je používají i jako zbraň?

Žirafy

Mohou vážit až tunu, co do výšky mohou měřit i pět metrů, a dokáží běhět rychlostí až 60 km/h. Jejich vrozovaná srst je u každého jedince originální. Kromě maskování se přináší žirafám i další výhody, například odvod přebytečného tepla.

Krk jako zbraň

Žirafí krk má o jeden obratel navíc, než je tomu u jiných savců. Krční obratle navíc zabírají 45–50 % páteře. Proč mají tak dlouhé krky, to je otázka, kterou si kladl i Darwin. Podle jeho teorie tak dávní předci žiraf dokázali dosáhnout na nedostupnou potravu a přežít.

Kromě lepší dostupnosti potravy je ale dlouhý krk také dobrá zbraň. Zesílená lebka navíc tlumí nárazy, ačkoliv se i přesto může stát, že zvíře upadne do bezvědomí. Žirafy nepatří mezi agresivní zvířata, což znamená, že pravděpodobně nezaútočí, pokud nemají důvod. Tím může být především souboj s jiným samcem o samici nebo ochrana mláďat. Určitou výhovou jsou také malé „růžky“, tedy zkostnatělá chrupavka pokrytá kůží.

Rodina

Když už samec souboj vyhraje a získá samici, nejprve ochutná její moč, čímž zjistí, zda je v říji. Žirafí březost trvá 15 měsíců a když se mládě narodí, padá z asi dvoumetrové výšky. Samo mládě pak měří necelé dva metry a váží asi 50 kg. Vyjímečně se žirafí samice slučují do stáda.

zdroj: mundo, giraffeconservation, smithsonian