Zvířata v politice: Kočka jménem pan Stubbs byla symbolickým starostou aljašského městečka

Přidat na Seznam.cz

Politika bývá terčem vtipů i přešlapů a občas se do ní protlačí i tvor s tlapkami či kopyty místo diplomatického úsměvu. Když voliči ztratí trpělivost s lidskými kandidáty, sáhnou po symbolu – a z čistě satirického gesta je rázem turistická atrakce, charitativní kampaň nebo rovnou dynastie chlupatých funkcionářů.

Jak takové bláznivé příběhy vznikly a co z nich zůstalo? Vybrali jsme nejvýraznější zvířecí „politikáře“ posledních dekád – od kočky z Aljašky až po psího outsidera, jemuž oficiální protokoly přiřkly hlas v americkém Senátu.

Kočičí legenda z Talkeetny

Fenomén odstartoval Stubbs, mourovatý nalezenec, který se roku 1997 stal čestným starostou malého aljašského městečka Talkeetna. Každé odpoledne si vyrážel pro porci vody s kapkou šanty kočičí do zdejší hospody a turisté za ním jezdili po stovkách, Stubbs vydržel v úřadu neuvěřitelných dvacet let a po jeho smrti v roce 2017 vyhlásili obyvatelé třídenní smutek.

Psí posila na senátní listině

Zvířecím kandidátům to obvykle stačí na radnici, přesto se najdou výjimky. V mimořádných volbách do amerického Senátu v New Jersey (říjen 2013) se v oficiálním přehledu zápisu objevil jediný hlas pro „Sunny Dog“. Šlo o čistokrevný protestní zápis, ale archiv okresního úřadu v Sussex County jej přesto zaznamenal – a tak má Amerika zdokumentovaného prvního psa, který se prokousal až do volebního výkazu pro horní komoru Kongresu.

Psí starostové: Duke, Max a Bosco

V USA vznikla doslova plejáda čtyřnohých radnic. Venkovská obec Cormorant v Minnesotě zvolila v roce 2014 psa jménem Duke – pyrenejského horského psa, kterého majitel přihlásil do dobročinné ankety za dolar. Duke zvítězil s přehledem a obhájil post ještě třikrát.

Na opačném konci USA, v horské osadě Idyllwild v Kalifornii, se starosta jmenuje Max III. Tradice tu běží od roku 2012, kdy místní neziskovka uspořádala mazlíčkovou volbu na podporu útulků. Aktuální úřadující zlatý retrívr navštěvuje školky, nemocnice a objíždí akce s vojensky střiženou kravatou – prý upevňuje komunitního ducha.

Kozí dynastie z Texasu

Satiru na lidské politiky dovedla k dokonalosti pouštní osada Lajitas u mexické hranice. Místo starosty tu od 80. let střídavě sedí rohatí příbuzní jménem Clay Henry I.– IV. (ano, všechno kozlové). Volby se konají při místních slavnostech, vítěz dostane bednu piva a otvírákem svých šroubovitých rohů slavnostně načne první láhev. Ač funkcionář opakovaně čelil útoku závistivých psů i neukázněných turistů, linie Clay Henry přežila dodnes.

Kopyta v komunální politice aneb Boston Curtis

Ironický kousek z roku 1938 předvedl starosta města Milton ve státě Washington. Aby ukázal, že voliči často netuší, pro koho hlasují, navrhl republikánům kandidáta jménem Boston Curtis. Pod jménem se přitom skrývala mula. Zvíře skutečně vyhrálo primárky na funkci místního výborového delegáta. Když se trik provalil, demokrati se bavili, republikáni méně.

Kočky v senátu a na špici hitparád

Zvířecí volební sága má i kočičí pokračování: kočičí kandidát Hank se v roce 2012 postavil proti Timu Kainovi a George Allenovi. V mediálně vděčné kampani „Hank for Senate“ nasbíral přes sedm tisíc hlasů a třetí místo proměnil v šedesát tisíc dolarů pro útulky.

Mezitím se do politiky nepřímo vrátil i talkeetnský Stubbs: v roce 2014 ho fanoušci navrhovali jako protestní kandidaturu do aljašského senátu, čímž se kruh lehce absurdních zvířecích voleb uzavřel.

Buldog Griff
Zvířata nemusí být jen v úřadech, ale mohou také podporovat k volební účasti, zdroj: Shutterstock

Proč to vlastně funguje

Z pohledu marketingu platí jednoduché pravidlo: jakmile se na plakátu objeví roztomilý čumák, média zbystří a obec či charita dostane publicitu zdarma. V Talkeetně vzrostl turistický ruch, v Idyllwildu putují dolary do záchranářského fondu a Hankova senátní kasa zaplatila kastrace koťat v půlce Virginie.

Zároveň jde o bezpečný ventil frustrace – lidé dají fiktivní hlas mazlíčkovi a politickou realitu na chvíli odsunou stranou. Když se to povede, vznikne vtipný meme; když ne, maximálně ubyde pár volebních lístků pro „opravdové“ kandidáty.

Zdroje: wikipedia.org, CBS cbsnews.com, theguardian.com