Je váš televizor bezpečný? 4 tipy pro větší klid a soukromí

Přidat na Seznam.cz

Televizory jsou součástí našich domácnosti už dlouhou dobu, ale jejich původní funkce se značně rozšířily. Zdaleka už nejde jen o sledování živého televizního vysílání, prim dnes hrají předplacené služby, kdy sledujete to, co chcete, a kdy chcete. Pozor ale na bezpečnost!

Televizor je dnes v podstatě počítač s velkým monitorem a vlastním operačním systémem. Aby vám dobře sloužil k zábavě, ale abyste zároveň nepřišli k nějaké škodě, je třeba dodržovat několik zásad.

Pozor na placené služby a údaje o platebních kartách

Živé televizní vysílání postupně vytlačují placené streamovací služby, jako je Netflix, Disney+, případně VOYO či Prima+ a další. Podle výzkumu, který zrealizovala společnost Samsung Electronics Czech and Slovak na začátku října 2023 na vzorku 1042 osob starších 18 let si za streamovaný obsah v televizorech v Česku platí až 49 % dotázaných.

Pokud se k těmto službám přihlašujete přes televizor, zadáváte do něj údaje z vaší platební karty. Při výběru televizoru si proto dobře ověřte, že výrobce zajistil, aby se tyto údaje nedostaly do nesprávných rukou. Příkladem je technologie Knox od společnosti Samsung, která zajistí bezpečnost vašich údajů přímo v televizoru.

Aktualizace operačního systému

Také televizor má operační systém a jeho aktualizace znamená vylepšení jeho funkcí. Zároveň aktualizace opravuje i odhalené bezpečnostní díry. Ideální je, pokud se operační systém aktualizuje automaticky a vy se tak nemusíte o nic starat.

Ovládání jiných zařízení přes televizor

Televizor se také může stát centrem inteligentní domácnosti a sloužit k ovládání jiných zařízení, pokud tuto funkcionalitu podporuje – tak je tomu například u televizorů Samsung. Přes televizor tak můžete spustit inteligentní robotický vysavač a později dostat na televizní obrazovku zprávu, že je už vysáto. Podobně to funguje i s inteligentní pračkou, klimatizací, čističkou vzduchu apod. I zde se ale ujistěte, že jsou propojená zařízení dobře zabezpečená.

Využití televizoru na ochranu vaší domácnosti

Pokud k televizoru připojíte inteligentní kamery, které jsou umístěny kolem vašeho domu, televizor může sloužit jako vaše bezpečnostní dohledové centrum. Pokud by se někdo pokoušel dostat do domu, obdržíte o tom hlášení přímo na obrazovce televizoru. Televizor také může fungovat jako inteligentní vrátný a umožní vám dobře vidět, kdo opravdu stojí před vašimi dveřmi.

Zdroj: Samsung Electronics

Samsung Knox chrání vaše soukromí

Technologie, kterou využívají smart televizory Samsung s operačním systémem Tizen od roku 2015, zajišťuje ochranu s vícevrstvým zabezpečením. V bezpečí jsou tak vaše citlivá data, jako jsou PIN kódy a hesla, ale i k televizoru připojená domácí IoT zařízení. Ochrana vašeho televizoru Samsung se navíc průběžně zesiluje prostřednictvím aktualizací, takže zůstanete v bezpečí před škodlivými hrozbami zevnitř i zvenčí. Navíc jsou všechny televizory pro rok 2024 od Samsungu – QLED, Neo QLED, OLED či některý z lifestylových modelů – vybavené AI funkcemi, jako je režim AI Energy, se kterým můžete šetřit elektrickou energii a přehledně sledovat dosaženou úsporu, či platformou SmartThings, díky níž můžete kontrolovat a ovládat všechny spotřebiče připojené k síti.