Kvalitní zastřešení určitě stojí za ty peníze

Přidat na Seznam.cz

Venkovní posezení je běžnou součástí mnoha dvorků a zahrádek nejen v českých zemích. V mnoha případech mu však chybí adekvátní zastřešení, což je samozřejmě škoda. 

Dobrá střecha totiž umožňuje používat venkovní prostory i ve chvílích, kdy zrovna nepanuje příliš hezké počasí.

Jaké má dnes člověk možnosti

Pokud se už někdo rozhodne zastřešit si posezení venku, po čem by měl sáhnout? Možností je skutečně celá řada. Kdo touží šetřit za všech okolností, může prostě popadnout nepromokavou plachtu a na vybraném místě ji natáhnout. Toto je ovšem spíše provizorium než něco trvalého.

Mnohem déle vydrží fungovat slunečníky, případně party stany. Ani v jednom případě se ovšem nejedná o nic extra stabilního. Silný vítr si dokáže s takovými typy zastřešení dosti nepříjemně pohrát.

Proto se doporučuje vybrat si raději buďto altán nebo pergolu. Obě varianty jsou samozřejmě finančně náročnější než výše zmíněné možnosti, na druhou stranu jsou ve všech ohledech mnohem lepší.

Altán nebo pergola?

Existuje obrovské množství druhů altánů i pergol, takže je složité radit takto obecně. Většinou se altány používají na volnějších prostranstvích, jelikož jde obvykle o docela robustní konstrukce. Ty navíc často disponují podlahou, což je rozhodně příjemný benefit. Nedají se však použít v případech, kdy je posezení součástí verandy.

Tehdy je rozhodně lepší poohlédnout se po nějaké vhodné pergole. Ta sice může fungovat i samostatně, ale častěji se tyto konstrukce kombinují s domy. Neplatí to sice vždy, nicméně ve většině případů jsou pergoly levnější než altány.

Vylepšování

Ať už si člověk nakonec vybere pergolu či altán, vždy má na výběr, jestli chce již hotový produkt nebo touží po tom si nechat zastřešení vyrobit na zakázku. Je jasné, že druhá možnost je v mnoha ohledech lepší, nicméně také dražší.

I již hotové konstrukce je možné dále poměrně snadno vylepšovat. K tomuto účelu se hodí například dřevěné zástěny. Ty mohou být součástí pergol i altánů. Běžně se také připevňují k dřevěným plotům.