3 běžné příčiny stresu koček, na které pamatovat

Přidat na Seznam.cz

Kočky jsou vynikající a flexibilní mazlíčci. Vědí, jak přežít, když je svět kolem nich tvrdý a nemilosrdný. Ale na druhé straně jsou citlivé na své prostředí, což je činí náchylnými ke stresu. Tyto 3 příčiny jsou nejčastější, kdy trpí stresem.

Stěhování
Neznámost nového domova a nejistota nového území mohou být pro kočky extrémně stresující. Na změnu si zvyknou ale dostatečně rychle.

Ujistěte se, že budete mít kočku na chvíli v interiéru, když se přestěhujete do nového domu (zpočátku možná dokonce v jedné místnosti), dokud se neaklimatizuje. Nechte ji nejprve se přizpůsobit svému novému domovu, než bude muset prozkoumat nové území a uplatňovat svůj nárok vůči jeho současným obyvatelům. V tomto okamžiku je užitečné mít jídlo a vodu nablízku, aby kočka věděla, že její výživa není ohrožena, což by přidávalo další zbytečný stres.

Nové tváře
Pro některé kočky jsou nové tváře novými přáteli. Pro většinu jsou však nové tváře novou hrozbou. Patří sem nová kočka v sousedství, nové dítě v domě, náhodní cizí lidé (rodina, přátelé), kteří se objevují v domě a okolí. Vaše kočka může být podrážděná či traumatizovaná změnou. Jak byste se cítili, kdyby se u vás najednou objevili lidé, které neznáte nebo nemáte rádi, a udělali si pohodlí bez vašeho předchozího vědomí nebo povolení?
Ujistěte se, že má vaše kočka přístup někam, kde se skrývá a cítí se bezpečně, třeba na posteli nebo pod ní, nebo že může uniknout na zahradu. Možná bude odvážná a pozdraví vašeho hosta, ale nechte ji to udělat až když bude chtít. Je také užitečné ji nakrmit před příjezdem návštěvníků a přivítat ji zpět, když jsou hosté pryč.

Změny v rutině
Kočky jsou mají zvyky, stejně jako my lidé. Zvykají si na naše příchody a odchody a budují svou rutinu kolem nás. Pokud jedeme na dovolenou, získáme nové zaměstnání, najednou se více stýkáme, musíme si být vědomi, že to ovlivní i je. Kočky mohou být snadno stresovány, takže na svou kočku dávejte pozor a dávejte pozor na jakékoli varovné příznaky stresu.