5 nejčastějších chyb při výcviku psa, kterým je třeba se vyhnout

Přidat na Seznam.cz

Existuje mnoho informací o tom, jak cvičit psa. Svého mazlíčka můžete naučit téměř cokoli, pomocí různých metod, ale majitelé dělají při výcviku svých psích společníků spoustu chyb. Tyto chyby jsou velmi časté a mohou mít velký vliv na to, zda je cvičení úspěšné, píše American Kennel Club.

1. Opakování povelů

Jedním z největších problémů je opakování povelů víckrát, než jednou. V praxi to vypadá tak, že když váš pes nereaguje na povel, tak ho neustále opakujete. To se často stává s povelem „pojď“. Pokud pes neposlechne, opakujete to pořád. Opakováním jste svého mazlíčka naučili, že nemusí reagovat ihned. Je nezbytně nutné vyslovit povel jen jednou. Pokud je váš pes roztěkaný a vy si myslíte, že neposlouchá, je lepší to neříkat vůbec. Místo toho se nejprve podívejte, zda můžete upoutat jeho pozornost. To vám pomůže vyhnout se desítkám otravných povelů a vycvičit psa, aby pokaždé reagoval napoprvé.

2. Povel využívaný (nejen) k nepříjemné činnosti

Povely, které využíváte i k činnostem, které váš pes nesnáší, jsou další pastí, do které spadne mnoho začínajících školitelů. Když náhodně spojíte povel s něčím, co váš pes vnímá negativně, přestane reagovat. Například jste konečně naučili svého psa „pojď“, ale nyní ho používáte k přivolání ke koupeli – k něčemu, co nesnáší. Zavoláte ho, on přijde a vy ho vykoupete. Druhý den požádáte svého psa, aby přišel, a on nechce. Pokud je něco, co váš pes opravdu nemá rád, vyvarujte se používání běžných povelů.

3. Necvičení mezi tréninkovými hodinami

Velkou chybou, kterou majitelé dělají, je také necvičení mezi tréninkovými hodinami. Cvičení dělá mistra – všichni to víme – a rozhodně to platí pro výcvik psů. Pokud navštěvujete hodinu jednou týdně, není to dost času na vytvoření dobře vychovaného psa. Ujistěte se, že cvičíte každý den, ale na krátké úseky. Psi mají mentalitu lidského batolete a stejně jako u batolat může být jejich pozornost krátká. U většiny štěňat budete mít lepší úspěch s 5 až 10 minutovými tréninky.

4. Opakování nefunkční výcvikové metody

Další ne ve výcviku psů: Dělat totéž znovu a znovu, ale očekávat jiný výsledek. Pokud stále zkoušíte stejnou metodu výcviku, ale váš pes na ni nereaguje, raději vymyslete nový plán.

5. Cvičení při špatné náladě

Necvičte, když máte špatnou náladu. Když jsme nevrlí, naše trpělivost má tendenci se opotřebovávat a je pravděpodobnější, že se na našeho psa naštveme, že na první pokus není vše dokonalé. Pokud jste měli v práci špatný den, raději svého psa aportujte nebo se s ním pomazlete.

Zdroj: akc.org